Konkurs plastyczny pt."Ekoludek" - Publiczne Przedszkole Rzezawa undefined

zamiast czapki noszę kubek
zbieram papier i plastiki
puszki blaszane guziki
Tam gdzie odpadów bez liku
w lesie polu na śmietniku
potem wszystko segreguję
czyszczę układam maluję
Część sprzedaję część przerobię
różne cudeńka z nich zrobię"
Fragment listu do dzieci- od Ekoludka Zuzi:)

Konkurs plastyczny pt."Ekoludek" w ramach realizacji projektu finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, którego organizatorem było STOWARZYSZENIE NASZE DZIECI W RZEZAWIE. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci 3-4 letnich, 5-6 letnich (max po 3 osoby z grupy). Wykonanie pracy poprzedziło skorzystanie z różnych form edukacji ekologicznej typu: prelekcje, zajęcia w salach dydaktycznych, teatrzyku o tematyce ekologicznej, quizach dotyczących ochrony środowiska i segregacji odpadów podczas których dzieci nauczą się podstawowych zasad segregowania odpadów, ich powtórnego wykorzystania, a także jak same mogą zadbać o środowisko przyrodnicze aby nie uległo degradacji.
Główne założenia konkursu:
• podnoszenie świadomości proekologicznej,
• propagowanie dbałości o środowisko w miejscu zamieszkania,
• uświadomienie dzieciom możliwości wtórnego wykorzystywania odpadów,
• zwrócenie uwagi na przyczyny narastającej lawiny odpadów, a także problem z ich usuwaniem,
• kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego i troski
o najbliższe otoczenie,
• wyrabianie właściwego stosunku do ochrony naturalnego środowiska z jednoczesnym zrozumieniem jego związku ze zdrowiem oraz stymulowanie dziecięcej aktywności w kierunku poznania i rozumienia otaczającej przyrody.

Konkurs "Ekoludek" zaczął się odczytaniem listu napisanego przez Ekoludka do dzieci. Wierszem powiedział parę słów o sobie i przedstawił w swoją prośbę, iż chce powiększyć rodzinę "Ekoludków". Dzieci chętnie realizowały prośbę Ekoludka. Do swoich prac wykorzystały różnorodne materiały ekologiczne, a także surowce wtórne takie jak: butelki, rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych, zakrętki, słoiki i zużyta makulatura jak również bibuła i plastelina. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością w przygotowaniu Ekoludków.
Komisja w składzie: Dyrektor Publicznego Przedszkola w Rzezawie – Pani Alicja Góra, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu – Pani Katarzyna Lis, Przedstawiciel Rady Rodziców - Pani Joanna Tomala,która miała za zadanie ocenić prace i wybrać te najlepsze tzn. najciekawsze, pomysłowe. Wybór był trudny, aczkolwiek faworytem konkursu była praca wykonana przez Julie Łyduch z grupy IV – "Pszczółki", która zajęła pierwsze miejsce, drugie miejsce zajęła Julia Wszołek z grupy III – "Troskliwe Misie", trzecie miejsce zajął Jakub Dionizak z grupy II -"Mrówki".
Nagrodzone dzieci otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.
15.11.2014
Kinga Pałka