Natura w słoiku

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie "Natura w słoiku". Regulamin konkursu w załączeniu.

REGULAMIN WEWNĄTRZPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU
"NATURA W SŁOIKU"

Organizator: Przedszkole Nr 140
Cel konkursu:
 Zainteresowanie dzieci przyrodą;
 Rozwijanie wyobraźni twórczej;
 Rozwijanie umiejętności obserwacji ekosystemów leśnych;
 Rozwijanie umiejętności pielęgnacji roślin;
 Integracja środowiska rodzinnego z przedszkolem.

Uczestnicy konkursu: Przedszkolaki wraz z Rodzicami Przedszkola Nr 140

Przygotowanie prac konkursowych:
 Przedmiotem konkursu jest wykonanie kompozycji roślinnej w szklanym naczyniu.

Warunki uczestnictwa:
 Prace muszą być opatrzone w metryczkę zawierającą następujące informacje: nazwisko i imię autora, wiek, grupa;
 Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz Organizatora;
 Prace dostarczone na konkurs nie mogą wcześniej brać udziału w innych konkursach;
 Dostarczone prace nie podlegają zwrotowi, przechodzą na własność organizatora;
 Kształt i wielkość naczynia szklanego jest dowolna.
 Wybór rośliny jest dowolny.
 Dostarczenie prac na konkurs jest równoznaczne z uznaniem niniejszego regulaminu.

Termin i warunki dostarczania prac:
 Konkurs rozpoczyna się 06.05.2019 r.
 Kartę zgłoszenia do konkursu należy dostarczyć do dnia 17.05.2019 r. Po tym terminie zgłoszenia nie są już przyjmowane.
 Kompozycję roślinną należy dostarczyć osobiście do p.Ewy Kołodziejskiej-Oleksiak (grupa VI) lub p.Anny Maksylewicz-Stani (grupa IV) 30.05.2019 r. (czwartek).

Zasady przyznawania nagród:
 Oceny prac dokona jury.
 Spośród zgłoszonych prac najlepsze zostaną nagrodzone.
 Laureaci konkursu zostaną powiadomieni o przyznaniu nagród 31.05.2019 r.

Kilka wskazówek:
Krok 1: wybór naczynia:
Do stworzenia ogrodu w szkle można wykorzystać zarówno słoiki, jak i duże szklane wazy czy wazony. Wielkość i kształt do wyboru. Niezależnie od wybranego naczynia, przed rozpoczęciem prac, szkło należy dokładnie umyć oraz wysuszyć, a słoiki skrupulatnie oczyścić z ewentualnych resztek etykiet lub kleju.
Krok 2: Warstwa pierwsza – drenaż
Jako warstwę drenażową najlepiej wykorzystać niewielkie kamyki. Dzięki nim nadmiar wody nie będzie podtapiał korzeni posadzonych roślin. Wysokość drenażu zależy wyłącznie od głębokości naczynia – dwa, trzy centymetry powinny jednak w zupełności wystarczyć.
Krok 3: Warstwa druga – węgiel
Nawet niewielka warstwa aktywnego węgla pomoże w walce z bakteriami i grzybami. W trosce o posadzoną roślinę warto dodać go do naczynia.
Krok 4: Warstwa trzecia – ziemia
Gleba powinna być dobrana specjalnie do gatunku rośliny, jaką mamy zamiar w szklanym naczyniu posadzić. Wysypujemy dość dużą warstwę, tak aby móc bez późniejszego dosypywania umieścić w niej roślinę.
Krok 5: Sadzenie rośliny
Wybór rośliny jest dowolny. W takich leśnych kombinacjach mogą znajdować się przeróżne krzewy, mchy, paprocie i małe sadzonki drzew. Wybierając rośliny, nigdy nie łącz roślin o odmiennych wymaganiach jak lubiące wilgoć z tymi, które cenią sobie suszę. Przykładowo najlepiej współgrają ze sobą: mech, paproć, pnącza.
Krok 6: Dodawanie akcesoriów oraz podlewanie
Po wsadzeniu rośliny, glebę można udekorować np. tymi samymi kamyczkami, które służą za drenaż, szyszkami, gałązkami itp. Ważne aby kompozycja była spójna i wizualnie estetyczna.
Ostatnią czynnością jest podlanie rośliny w zależności od jej wymagań.

Przykładowe prace:

Źródło: internet

Serdecznie zapraszamy !

Koordynator:
Ewa Kołodziejska-Oleksiak
Anna Maksylewicz-Stani

KARTA ZGŁOSZENIOWA
"NATURA W SŁOIKU"
Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka
…………………………………………………………..(imię i nazwisko dziecka, grupa)
w konkursie "Natura w słoiku" organizowanym przez Przedszkole nr 140
w Warszawie.
Oświadczam, że zapoznałem/am się i akceptuje z regulaminem konkursu.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie wizerunku mojego dziecka zarejestrowanego podczas ogłoszenia wyników konkursu (w formie zdjęcia) na stronie internetowej przedszkola.
Wyrażam zgodę na publikację pracy konkursowej mojego dziecka na stronie internetowej przedszkola.
Oświadczam, iż przenoszę prawa autorskie do wykonanej pracy na Organizatora konkursu.

……..………………………………….
Data i podpis