,,Rośniemy bo zdrowo jemy! " undefined

,,Rośniemy bo zdrowo jemy! "

"Rośniemy bo zdrowo jemy"- zdrowy styl życia warunkiem prawidłowego rozwoju nabywania prawidłowych nawyków żywieniowych. Był to jeden z tematów koncepcji pracy przedszkola na rok 2018/19.
Zgodnie z koncepcją pracy dzieci zdobywały wiedzę w bardzo ciekawy sposób, mianowicie m.in -metodą projektu edukacyjnego. Dzieci z grupy "Krasnale" zgłębiały przez tydzień tajemnicę chleba. Naszą przygodę z chlebem rozpoczęliśmy od sprawdzenia wiedzy dzieci. Najpierw stworzyliśmy "siatkę tego co o chlebie wiemy"- następnie dzieci zaczęły się zastanawiać "Co o chlebie chcemy wiedzieć". W ten sposób powstała siatka pytań. Wszystkie nasze aktywności były związane z tematem projektu. Dzieci poznały zabawy i piosenki o chlebie, pracy młynarza, rolnika i piekarza. Bochenek chleba oraz inne odmiany pieczywa były inspiracją do zabaw językowych, matematycznych i do prowadzenia zabaw badawczych, rozwijania wyobraźni dzieci, umiejętności logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków. W ramach projektu powstał kącik badawczy zachęcający do podejmowania aktywności badawczej , poznawczej oraz zabawowej . Odpowiedzi na postawione pytania dzieci szukały poprzez swoje działania i obserwacje a było to :

* założenie kącika badawczego -gromadzenie różnego rodzaju zbóż, ziaren i mąki
* wizyta Pani Lucyny naszej intendentki - zapoznanie z pracą rolnika i rodzajami zbóż
* inscenizacja i historyka obrazkowa " Od ziarenka do bochenka "
* wiersze, piosenka, zabawy ruchowe
* wycieczka do piekarni (degustacja różnego rodzaju pieczywa)
* edukacja plastyczna - lepienie pieczywa z masy solnej
* pieczenie chleba
* edukacja matematyczna- rozwijanie umiejętności liczenia, porównywania, mierzenia
* wystawka prac plastycznych w szatni

Podobnie grupa "Misie" zgłębiała wiedzę o jabłku.
Odpowiedzi na postawione pytania dzieci szukały poprzez wycieczkę do sadu, gdzie obserwowały drzewa jabłoni - pień, gałęzie i liście .
Natomiast w sklepie dzieci dowiedziały się jakie są gatunki jabłek. Zabawy badawcze, zajęcia kulinarne, ekspresja plastyczna,muzyczna, ruchowa i inscenizacja, to wszystko pozwoliło poznać budowę jabłka i jego walory odżywcze. Dzięki temu dzieci potrafiły określić smak jabłka, zapach, kolor i jego twardość.
Przedszkolaki również szukały odpowiedzi na pytanie co można zrobić z jabłek ?. Okazało się ,że ulubioną potrawą wszystkich jest szarlotka oraz surowe jabłka, a także chipsy jabłkowe(jabłka krojone przez dzieci i ususzone w naszej kuchni).
Na wszystkie postawione na początku projektu pytania, dzieci uzyskały odpowiedź. JABŁKA SĄ PYSZNE I ZDROWE, KAŻDY PRZEDSZKOLAK WAM TO POWIE.

Nie obyło się również bez przygotowania zdrowych posiłków. Wykorzystując sezonowe warzywa i owoce dzieci z pomocą nauczycielek przygotowywały kompoty,soki, piekły ciasto marchewkowe, kisiły kapustę, samodzielnie przygotowywały kanapki, a także wzięły udział w przygotowywaniu zielonego ogródka na parapecie okna jak również ogródka na powietrzu.
Podsumowaniem zdobytej wiedzy nt. zdrowego odżywiania był konkurs, który odbył się w poszczególnych grupach pt. "Rośniemy bo zdrowo jemy" - quiz Jeden z dziesięciu , gdzie dzieci mogły się wykazać zdobytą wiedzą.

Dzięki tym wszystkim zajęciom przedszkolaki poznały współzależność pomiędzy odżywianiem, a zachowaniem zdrowia.

Aby osiągnąć trwałą zmianę nawyków żywieniowych dzieci kluczowa jest realizacja atrakcyjnych działań edukacyjnych propagujących zdrowe odżywianie.
25.07.2019
nauczycielki PPSkorogoszcz