W Muzeum Chleba. undefined

W Muzeum Chleba.

W piątek 24-go maja nasi przedszkolacy udali się na autokarową wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Zacytuję z folderu: "Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Zgromadzone zostały w nim eksponaty zbierane przez wiele lat, wszystko co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko co o szacunku do chleba zaświadcza. Gośćmi szczególnie ważnymi w Muzeum Chleba są i będą dzieci. Bo od szacunku dla kromki naszej strawy powszechnej już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata."

W holu Muzeum przywitał nas pomysłodawca i właściciel, który oddał nas w ręce przewodniczki w śląskim stroju ludowym.
Pierwszym punktem programu wycieczki była projekcja filmu "Ballada o bochenku chleba", który dzieci obejrzały w skupieniu i z zainteresowaniem.
Następnie poprowadzono nas do muzealnej kuchni,
w której z niewielką pomocą pań formowaliśmy plecionki z przygotowanego ciasta. Nasze plecionki umieszczono
w piekarniku, a my kontynuowaliśmy zwiedzanie.
Muzealne sale wypełnione były ciekawymi urządzeniami
i przedmiotami, których przydatności w wielu przypadkach trudno było odgadnąć.
W starej cukierni dzieci skosztowały śląskich szklaków i posłuchały muzyki ze starej płyty gramofonowej.
Wielkim przeżyciem było przebywanie w klasie szkolnej z lat 60 i 70 –tych poprzedniego stulecia. Dzieci mogły usiąść w starych drewnianych ławkach z kałamarzami i popisać rysikiem na drewnianych tabliczkach.
Po wyjściu z muzealnej klasy przeszliśmy do jadalni w stylu góralskim, w której zjedliśmy mały posiłek i raczyliśmy się smakiem pachnących, chrupiących, rumianych, własnoręcznie przygotowanych plecionek.
Na zakończenie muzealnej przygody dzieci udały się na plac zabaw. Harce i szaleństwa przysporzyły dzieciom dużo radości.
Pełni radości z przeżytych wrażeń wróciliśmy do przedszkola, w którym czekał na nas śląski żurek z pajdą chleba.
25.05.2019
Ewa Horzela