16.09.2019 r DZIEŃ KROPKI undefined

16.09.2019 r DZIEŃ KROPKI

Co roku 15 września w ramach International Dot Day uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.
W obchody Dnia Kropki angażują się co roku miliony uczestników z niemal dwustu krajów – nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i dzieci.
Dlaczego akurat kropka? Ponieważ właśnie od niej wszystko się zaczęło.
Podczas lekcji plastyki mała Vashti uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. "Postaw tu kropkę i zobaczymy co się stanie" – powiedziała do dziewczynki. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramę. Szczęśliwa i dumna pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami i zaczęła swoją przygodę z malowaniem.
Vashti pomogła uwierzyć w siebie swojemu przyjacielowi i dzięki zaangażowaniu wspaniałych, kreatywnych nauczycieli nadal pomaga dzieciom na całym świecie.
W Polsce wielką propagatorką Dnia Kropki jest Jolanta Okuniewska (nominowana do nauczycielskiego nobla – Global Teacher Prize 2016)

My w dniu kropki także świetnie się bawiliśmy:
każdy z nas miał element ubrania w kropki
- sprawdzaliśmy kto ma największe i najmniejsze kropki na ubraniu
- układaliśmy na wyścigi węże z kropek-kapsli , były wyścigi chłopcy - dziewczynki w układaniu najdłuższego węża
- łączyliśmy kropki od najmniejszej do największej i w pary na przygotowanych kartach pracy
- bawiliśmy się przy piosence pt: "Piłka Oli"
- oglądaliśmy film o mała Vashti , która dzięki kropce i wsparciu nauczycielki uwierzyła w swój talent plastyczny
- dowiedzieliśmy się i sami wymyślaliśmy pomysły co może powstać z kropki
Na końcu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia w Fotobudce z kropką :-)
event_note
18.09.2019
attachment
60
perm_identity
Iwona Żukowska