21 marca pożegnaliśmy zimę undefined

21 marca pożegnaliśmy zimę

"Ruszamy gromadą wesołym pochodem,
Niesiemy Marzannę nad zieloną wodę."
Staropolskim zwyczajem topienia Marzanny przedszkolaki pożegnały zimę i tym samym powitały na świecie wiosnę.
Słowa wiersza, którego na tę okazję nauczyły się dzieci, towarzyszyły im podczas marszu nad pobliski, leśny staw.
Na polanie, przed kulminacyjnym momentem, przedszkolaki wypędzały zimę, improwizując do muzyki "Taniec z szablami" Chaczaturiana. Kiedy Marzanna zniknęła w stawie, mogły przywitać wiosnę. Odtańczyły "Lot trzmiela" Rimskiego -Korsakowa i zaśpiewały piosenkę "Maszeruje wiosna".
W drodze powrotnej do przedszkola szukały pierwszych oznak wiosny. Zielona trawa, leszczynowe i wierzbowe bazie, pąki i młode listki na drzewach, budzące się do życia biedronki, przekonały dzieci, że wiosna naprawdę powraca.
Witaj wiosno!

Opracowała: M. Gibała, M Sicińska