24.06.2017 "Dzień Świętojański" undefined

24.06.2017 "Dzień Świętojański"

W dniu 24 czerwca 2017 r. Klub Seniora z Wyszkowa zorganizował po raz czwarty Dzień Świętojański.
Poświęcenie wody, rzucanie wianków do Liwca i otwarcie przystani kajakowej - to główne elementy obchodów Dnia Świętojańskiego i oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego w powiecie węgrowskim. Organizatorami imprezy byli: powiat węgrowski, Klub Seniora w Wyszkowie oraz Rada Sołecka.
Starostwo Powiatowe w Węgrowie i Klub Seniora w Wyszkowie (gmina Liw) zorganizowały Dzień Świętojański. Święto to zwane także Wigilią świętego Jana obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku, to jest z piątku 23 na sobotę 24 czerwca. W Wyszkowie, Gmina Liw wianki popłynęły w słoneczną i ciepłą sobotę. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą. Po nabożeństwie swoje umiejętności taneczne zaprezentowali uczniowie z Zespołu Pieśni i Tańca "Zawierucha". Potem procesja (a wraz nią panie trzymające w rękach kolorowe wianki) przemaszerowała nad Liwiec. Tam proboszcz parafii ks. Wojciech Zadrożny poświęcił wodę, a zgromadzone na moście zarówno młode panienki, jak i starsze panie puszczały wianki. Następnie uczestnicy spotkania przeszli za most, gdzie otwarto nową przystań kajakową (punkt turystyczny leżący na terenie gminy Grębków, w okolicach wsi Ziomaki i Oszczerze). Po okolicznościowych przemówieniach gości i przecięciu wstęgi na podbój rzeki Liwiec ruszyli pierwsi kajakarze. W udekorowanej przez Klub Seniora Świetlicy odbyły się piękne występy dzieci z Samorządowego Przedszkola w Wyszkowie oraz Klubu Seniora z Wyszkowa i Klubu Seniora z Baranowa. Do wspólnego biesiadowania i degustacji potraw kuchni regionalnej i tradycyjnej zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy Dnia Świętojańskiego. Rada Sołecka Wyszkowa zorganizowała na przyległym placu do OSP "Piknik rodzinny".
11.07.2017
Iwona Żukowska