ABC ruchu drogowego... undefined

ABC ruchu drogowego...

Dzieci uczestniczą w ruchu drogowym praktycznie od urodzenia. Już od najmłodszych lat należy przygotować je do bezpiecznego zachowania się, tak aby unikały zagrożenia i nie powodowały go swoim zachowaniem. Dlatego ważne jest, aby wyrabiać w dzieciach nawyki prawidłowego chodzenia po drogach (chodnikiem lub tylko lewym poboczem drogi ,,gęsiego", a nie gromadą – w przypadku braku chodnika), uczyć prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, pilnować, by dzieci nigdy nie bawiły się w pobliżu dróg, ulic, na szosach.
Przedszkolaki z grupy "Króliczki" (5 – latki) nawiązując do tematyki tygodniowej zapoznały się już z zasadami bezpiecznego poruszania się po jezdni i chodniku. Zgodnie z tematyką zajęć w dniu 17 września br., wybraliśmy się na krótką wycieczkę na skrzyżowanie ulic niedaleko przedszkola. Obserwowaliśmy z wielką uwagą ruch uliczny, a przede wszystkim uczyliśmy się zasad obowiązujących na skrzyżowaniu wyposażonym w sygnalizację świetlną jak i tych bez sygnalizacji świetlnej. Ażeby uzyskaną wiedzę wprowadzić w czyn przechodziliśmy przez przejścia dla pieszych i doskonale sobie z tym poradziliśmy. Obserwowaliśmy też znaki drogowe. Natomiast w dniu dzisiejszym tj.,18 września br., dzieci z grupy "Króliczki" pogłębiały swoją wiedzę na temat zasad ruchu drogowego. Podczas zabaw i organizowanych zajęć uczyły się rozpoznawać prawidłowe i nieprawidłowe zachowania na ulicy, utrwalały zasady ruchu drogowego oraz miejsca, w których można przechodzić przez jezdnię, segregowały i przeliczały znaki drogowe ze względu na określony rodzaj. Nauczyły się na pamięć wierszyka "Światła na skrzyżowaniu". Na zakończenie zajęć każde dziecko wykonało swój własny sygnalizator świetlny.

Karolina Lemiesz