ADAPTACJA  w przedszkolu - kilka rad dla rodziców undefined

ADAPTACJA w przedszkolu - kilka rad dla rodziców

DRODZY RODZICE

Pierwsze dni lub tygodnie to dla dziecka trudny okres adaptacji do warunków przedszkola. Nowi, nieznani ludzie, rozstanie z najbliższymi dla dzieci, które debiutują w przedszkolu od września, czasami bywa bardzo trudny i przykry. Na szczęście można pomóc dziecku w jego "cierpieniu" i niezrozumieniu sytuacji, w której nagle- za przyczyną mało im znaną, się znalazło.
Musicie Państwo wiedzieć, że "problem adaptacyjny" jest to zjawisko normalne i wytłumaczalne, a sukces dziecka w dużej mierze zależy od Państwa postawy.
Dlatego pozwalamy sobie na kilka prostych wskazówek, które mogą okazać się pomocne dla Państwa i mogą pomóc Waszemu Dziecku, aby szybciutko z uśmiechem przekraczało próg przedszkola.
My ze swej strony zapewniamy, że cały personel Przedszkola dołoży wszelkich starań, aby tak było.
Musimy tylko trzymać się ustalonych zasad.

Wskazówki dla Rodzica

• PEWNOŚĆ – przedszkole to codzienność Twoja i dziecka. Dziecko musi o tym wiedzieć.
Dlatego dobrze przemyśl decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola i jeśli to zrobisz, bądź pewny swojej decyzji, konsekwentny i stanowczy.

• NOBILITACJA – uczęszczanie do przedszkola oznacza, że dziecko staje się dojrzalsze. Mów o przedszkolu i osobach w nim pracujących z sympatią, buduj atmosferę zaufania i przyjaźni.

• SAMODZIELNOŚĆ – należy ją wspierać, aby dziecko czuło się pewnie.

• POŻEGNANIE – krótkie i serdeczne, może być z rytuałem pożegnalnym. Jeśli dziecku łatwiej rozstać się z tatą lub babcią i jest taka możliwość, warto z niej skorzystać.

• UŚMIECH – sprawi, że dziecko poczuje się raźniej.

• SŁOWNOŚĆ – jeśli coś dziecku obiecujemy, dotrzymujmy słowa, dzięki temu zwiększamy
jego poczucie bezpieczeństwa.

• RELAKS – po dniu spędzonym w przedszkolu dziecko potrzebuje spokoju i odpoczynku,
bliskości i rozmowy z ukochanym rodzicem.

• PAMIĄTKA Z DOMU – jeśli nie jest to niezgodne z zasadami panującymi w przedszkolu,
przygotuj wraz z dzieckiem coś, co będzie dla niego łącznikiem między domem
i przedszkolem, np. ulubiona zabawka, zdjęcie rodziny itd.

• KSIĄŻECZKI – pozwolą dziecku zapoznać się z przedszkolem i panującymi w nim zasadami, a także słownictwem, które będzie słyszał w placówce.

• PIOSENKI I WIERSZYKI – ich znajomość sprawi, że Twój malec nie będzie czuł się obco w nowym miejscu.

• JASNE I PRZYSTĘPNE ODPOWIEDZI NA PYTANIA – przedszkole jest dla Twojego dziecka nowością, na pewno ma wiele pytań. Wysłuchaj ich i stara j się odpowiedzieć na nie konkretnie i prostymi słowami.

• ROZMOWA – pracownicy przedszkola są dla dzieci, ale też dla Ciebie. Zawsze chętnie z Tobą porozmawiają.

• Jeszcze raz - UŚMIECH i zapewnienie dziecka, że z pewnością da sobie radę
w przedszkolu – sprawi, że Państwa pociecha poczuje się bezpiecznie i szybciej uwierzy w swoje możliwości.

28.08.2018
Wieslawa Dudek