"Andrzejkowe wróżby" undefined

"Andrzejkowe wróżby"

Dwudziestego dziewiątego listopada w naszym przedszkolu, jak co roku odbyły się andrzejki. Specjalnie na tę uroczystość została przygotowana niezwykle magiczna sceneria, która spotęgowała przeżywanie przez dzieci zaplanowane wróżby, konkursy i zabawy. Wszystkie przedszkolaki były bardzo ciekawe tego, co je spotka w przyszłości. Dzieci poznały tradycje ludowe i wróżby andrzejkowe przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem, podczas którego dzieciom została przypomniana legenda o wróżbach. Następnie dzieci wraz z nauczycielkami wypowiedziały andrzejkowe zaklęcie:

"Hokus- pokus, czary – mary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary!"

oraz wrzuciły jednogroszowe monety do misy z wodą.
Następnie przystąpiono już do części, która najbardziej wszystkich ciekawiła. Wróżby cieszyły się dużym zainteresowaniem. Było lanie wosku, wychodzenie bucików za próg, rzut kostką szczęścia, dzieci dowiadywały się także, kim będą w przyszłości. Przedszkolaki przebijały serca, aby poznać imię przyszłej żony lub męża. Podczas kolejnej wróżby wybrane dzieci losowały przedmioty ukryte pod talerzami: termometr – pielęgniarka, grzebień – fryzjerka, moneta – milioner itp. Była również "Cukierkowa wróżba" informująca o przyszłych prezentach od Mikołaja.
Wróżby przeplatane były konkursami: "Zabawy z krzesełkami", "Taniec na gazecie".
Podpatrywanie przyszłości zakończyło się wspólną zabawą przy muzyce i śpiewaniem znanych piosenek.
Wszystkie osoby biorące udział we wspólnym wróżeniu były bardzo zadowolone, pełne energii, wesołe, zaciekawione tym, co je spotka w przyszłości. Dzień 29 listopada na pewno na długo pozostanie w pamięci tych małych przedszkolaków jak i tych dużych z PSP nr 3 w Wieruszowie.

30.11.2013
Małgorzata Gawlik-Gattner