Baje, bajki, bajeczki z morałem undefined

Baje, bajki, bajeczki z morałem

"Kot w butach" to znana opowieść o dwójce przyjaciół – młynarczyku Janku i starym Kocie, którzy niesprawiedliwie pozbawieni domu i majątku wędrują przez świat, by szukać szczęścia wśród ludzi. To także żartobliwie opowiedziana historia szczęśliwej miłości ubogiego Janka i pięknej Królewny. Spryt Kota w butach i uczciwość Janka, jak to w bajkach bywa, doprowadzają do szczęśliwego finału. "W bajkach zmyślać to nie grzech, a dzieciakom z tego śmiech". Kot w butach to bajka z morałem, która uczy dzieci, że w życiu prawdomówność zawsze wygrywa, a odrobina trzeźwego rozumu nigdy nie zaszkodzi.

"Jaś i Małgosia" to bajka, która uczy, aby nie oddalać się od domu, nie rozmawiać z nieznajomymi i nie przyjmować od nich słodyczy. Bajka zachęca również dzieci do roztropnego łakomstwa na słodycze. Dzieci, jeśli są niegrzeczne, straszone są przez dorosłych złymi czarownicami i najsławniejszą z nich, Babą Jagą. To właśnie ona chciała upiec Jasia i Małgosię. Na szczęście w opowieści zwyciężyło dobro i dzięki temu może kształtować się w dzieciach przezwyciężanie strachu.

Młodsza grupa przedszkolaków wspólnie wykonała pracę plastyczną "Chatka Baby Jagi" oraz ozdobiła buty kota z bajki "Kot w butach". Zaczęła także uczyć się piosenki "Malowany wózek"

Piosenka:

Malowany wózek, para siwych koni
Pojadę daleko, nikt mnie nie dogoni
Pojadę daleko, po ubitej dróżce
Tam gdzie stoi mała chatka na koguciej nóżce

Stanę przed tą chatką, będę z bicza trzaskał
"Wyjdźże Babo Jago, wyjdźże jeśli łaska!"
Wyjdzie Baba Jaga, stara, całkiem siwa
I zapyta grubym głosem: "Kto mnie tutaj wzywa?"

"To ja Babo Jago przyjechałem prosić
Żebyś nie więziła Jasia i Małgosi
Bo jak nie, to powiem rzecz Ci nieprzyjemną
Będziesz miała Babo Jago do czynienia ze mną!"

Po tych słowach biczem trzasnę szachu - machu,
Że aż Baba Jaga zemdleje ze strachu.
Ja koniki pognam,"Hop! hop!" krzyknę na nie
I wrócę do swej mamy na drugie śniadanie

31.10.2012
Selwana Szołek