BARBÓRKOWE SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM (galeria zdjęć) undefined
Dzień Górnika

BARBÓRKOWE SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM (galeria zdjęć)

4 grudnia obchodzimy górnicze święto – Dzień Górnika.

Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do przedszkola pana Jerzego Mazura – dziadziusia naszej wychowanki Majki. Pan Jerzy to emerytowany górnik, który przez wiele lat pracował w kopalni w Trzuskawicy.

W tym ważnym dla górników dniu, pan Jerzy przybył do nas w odświętnym górniczym mundurze z wieloma orderami i medalami, a na jego czapce lśnił biały pióropusz. Górnik zaprezentował dzieciom galowy strój, w którym górnicy chodzą tylko podczas ważnych uroczystości. Pan Jerzy w niezwykle ciekawy sposób przekazał nam informacje na temat elementów galowego ubioru górnika (czapka – czako, pióropusze w różnych barwach: zielony, biały, czerwony, czarny). Dzieci poznały szablę górniczą, która przysługuje wyróżniającym się górnikom.

Zaproszony gość opowiadał jak niebezpieczną i ciężką pracę wykonują górnicy. Barbórkowe święto w przedszkolu uświetnił koncert przedszkolaków.
Na zakończenie dzieci bardzo serdecznie podziękowały górnikowi za przybycie, wręczyły drobny upominek i zrobiły pamiątkowe zdjęcie.

Dziękujemy bardzo panie Jurku za przybycie, przekazujemy staropolskie pozdrowienie górnicze: "Szczęść Boże".

mgr Małgorzata Stańczyk
17.12.2012