Cała Polska Czyta Dzieciom – spotkanie z księżniczką na ziarnku grochu 4 latki undefined

Cała Polska Czyta Dzieciom – spotkanie z księżniczką na ziarnku grochu 4 latki

Było mroźne, zimowe przedpołudnie, dzieci rysowały w dużym skupieniu, gdy nagle ktoś delikatnie zapukał do drzwi. "Proszę" – odpowiedziały dzieci, drzwi leciutko skrzypnęły i pojawiła się w nich śliczna księżniczka. Ubrana była w żółtą suknię z leciutkiego materiału, który delikatnie powiewał, kiedy się poruszała. Jej piękne miedziano – złote włosy opadały na ramiona i oplatały je lokami niczym winorośla. Na głowie miała piękny brylantowy diadem. W swoich delikatnych rączkach trzymała małą, śnieżnobiałą poduszeczkę, obszytą dookoła haftowaną falbanką. Ale to nie wszystko, w paluszkach trzymała małe ziarenko grochu. Bardzo mocno je ściskała, jakby bała się, że zaraz je zgubi. Dzieci patrzyły na nią w milczeniu, nie wiedziały czy to sen czy jawa? "Czy wiecie, kim jestem?" – zapytała. "Księżniczką" – odpowiedziały dzieci. "Tak, jestem księżniczką, ale wyjątkową. Zobaczcie co trzymam w palcach" i podniosła dłoń do góry pokazując dzieciom małe ziarenko grochu. Po chwili zastanowienia dzieci odpowiedziały: "jesteś księżniczką na ziarnku grochu!!" "Tak, tak! jestem księżniczką na ziarnku grochu" – ucieszyła się księżniczka, że dzieci ją rozpoznały. "Przyszłam do was, aby opowiedzieć wam swoją historię". Usiadła na krzesełku a dzieci wokół niej. Zapanowała cisza. Wszyscy patrzyli tylko na nią. Księżniczka wyjęła małą książeczkę i zaczęła czytać bajkę o sobie. Słychać było szelest kartek, które przewracała delikatnymi paluszkami. Robiła to z wielką precyzją i subtelnością. Kiedy skończyła czytać, zamknęła książkę i uśmiechnęła się. Dzieci wołały: "jeszcze, jeszcze!!! czytaj nam księżniczko", ale ona z uśmiechem na twarzy odpowiedziała: "to już jest koniec mojej historii. Ale mogę się jeszcze z wami pobawić". I przy muzyce wesoło bawiła się z dziećmi. Śpiewała i tańczyła.
Ale spotkania nadszedł koniec i księżniczka musiała wracać do swojej krainy, żegnając dzieci poczęstowała je cukierkami, które w krainie baśni przygotowały dla nich krasnoludki.
Bardzo dziękujemy księżniczko, że byłaś z nami.
W roli księżniczki wystąpiła Pani Jola Pawłowska mama Wiktorii.

Opracowała: Marzenna Mańko
10.03.2014