Ćwiczenia od pani Ewelinki :)

Drodzy Rodzice,
W tym tygodniu przygotowałam dla Waszych dzieci gimnastykę dla mózgu – czyli ćwiczenia wspierające rozwój pamięci, koncentracji oraz spostrzegawczości.

Zapamiętywanie sekwencji czynności.
Powiedz dziecku, że pokażesz mu teraz śmieszne np. małpie ruchy, a jego zadaniem jest zrobienie tak samo. Możesz dotknąć nosa, a następnie klasnąć w ręce. Zadaniem dziecka jest powtórzenie (to, jak zrobicie tę zabawę zależy już tylko od Waszej wyobraźni).

Pamięć sekwencyjna słuchowa.
Bardzo prosta i chyba większości znana zabawa. Zaczyna mama, która mówi: Kot Alojzy ma…. Zadaniem dziecka jest powtórzenie początku zdania i dopowiedzenie reszty. Np. Kot Alojzy ma nowe buty…

Piosenki, wierszyki.
Bardzo fajnie w stymulacji pamięci sprawdzą się krótkie wierszyki oraz piosenki, najlepiej z pokazywaniem. Na początek mogą to być 2-3 ruchy, które dziecko powinno zapamiętać.

Lata osa koło nosa.
Lata mucha koło ucha.
Lata pszczoła koło czoła.
Lecą ważki koło paszki.
Lata bąk koło rąk
Chodzą mrówki koło główki.
Pełza gąsieniczka dokoła policzka.
Mam dwie dłonie, łokcie dwa.
Dwa kolana, nogi dwie.
Wszystko pięknie zgadza się.
Dwoje uszu, oczka dwa,
lecz jedną buźkę się ma.
A ponieważ buzia je,
chciałbym buzie też mieć dwie.
Pokaż Ania (imię dziecka), gdzie masz oko,
gdzie masz ucho, a gdzie nos,
gdzie masz rękę, gdzie masz nogę,
gdzie na głowie rośnie włos.
Daj mi rękę,
tupnij nogą,
kiwnij głową: tak i nie.
Klaśnij w ręce.
Hop do góry!
Razem pobawimy się.

Rysowanie kształtów.
Rysujemy na plecach dziecka figury geometryczne, litery, kształty. Dziecko ma za zadanie odgadnąć co zostało narysowane.

"Detektyw".
ćwiczenie, w którym musimy przygotować obrazek lub zdjęcie i kilka pytań do niego (np.do zdjęcia zrobionego w restauracji możemy podać pytania:ile jest stolików w restauracji na zdjęciu, ile osób na zdjęciu ma brązowe włosy itp.). Dziecko przygląda się zdjęciu przez minutę i stara się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, następnie odwracamy obrazek i zadajemy pytania.

Układanie pytań.
Zadanie, które oprócz ćwiczenia na koncentrację, stymuluje sprawność językową i wyobraźnię. Oglądamy obrazek i układamy do niego jak największą liczbę pytań (co robią osoby na obrazku? gdzie odbywa się akcja? jaka jest pora roku? jaki kolor mają rzeczy na obrazku? itp., itd.)

Układanie klocków.
Odwzorowywanie kształtów czy budowanie konstrukcji to świetny trening, który jednocześnie uczy myślenia przestrzennego (można korzystać z klocków lego , ale doskonale sprawdzą się także najprostsze drewniane bryły).

Wyszukiwanie różnic pomiędzy obrazkami.
Kolejnym bardzo prostym i popularnym zadaniem jest wyszukiwanie różnic pomiędzy dwoma obrazkami. Ilość i trudność detali zależy od wieku i indywidualnych predyspozycji dziecka.

Życzę miłej zabawy
event_note
24.06.2020
perm_identity
Przedszkole 108 Kraina Tęczy