Dary Jesieni w MANDALI zamknięte undefined

Dary Jesieni w MANDALI zamknięte

To, że Złota Polska Jesień to jedno z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Wystarczy wybrać się na spacer do lasu czy do parku, a w oczach mieni się od rudo-złoto-brązowych kolorów, tak modnych w tym sezonie.

Nauczycielki Przedszkola nr 4 zainspirowane darami jesieni kolejny rok zorganizowały dla trzebińskich przedszkolaków konkurs plastyczny "Dary jesieni w mandali zamknięte".

Bardzo nam miło, że również w tym roku nasze przedszkolaki byli w gronie laureatów tego ciekawego konkursu plastycznego . Brawa dla Karolinki oraz Darii.

Co to jest mandala?

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza “koło życia, cały świat, święty krąg". Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.

W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.

Korzyści z tworzenia mandali:

rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja),
pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji,
pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli,
rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
Wieslawa Dudek