DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK undefined

DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK

8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja jest ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek.
Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pierwszy raz Dzień ten zorganizowano przy udziale Okręgu SBP we Wrocławiu. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się Świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego zarówno książnice publiczne jak i uniwersyteckie organizują wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników.

Tego dnia także w naszym przedszkolu podkreślaliśmy rolę bibliotek i bibliotekarzy
w naszym życiu, zwłaszcza dlatego, że mamy stały kontakt z Przyjacielem naszego przedszkola – panią Iwoną Jankowską, która pracuje w Bibliotece Publicznej
w Daniszynie. Z panią Iwoną jesteśmy związani już od paru lat w ramach akcji "Cała Polska Czyta dzieciom". Niemalże w każdy czwartek jest Ona naszym gościem bądź też my odwiedzamy Ją w bibliotece i słuchamy bajek, wierszy i opowiadań, które czyta naszym przedszkolakom. Ponadto pani bibliotekarka ma zawsze dla dzieci dodatkowe atrakcje w postaci kolorowanek, upominków z okazji świąt lub słodyczy. Dzięki cyklicznym spotkaniom z panią Iwonką dzieci dowiadują się wiele ciekawych rzeczy, gdyż, jak wiemy, książka jest skarbnicą wiedzy.
8 maja dzieci z naszego przedszkola wykonały prace plastyczne dla pani Iwonki z okazji Jej święta, które wraz z bukietem tulipanów przyniesionych przez Julkę Sut wręczyliśmy pani Iwonie w bibliotece, gdzie dzieci złożyły życzenia i zaśpiewały "Sto lat" na cześć pani Iwony, która nie kryla łez wzruszenia.
Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?
Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

Włodzimierz Ścisłowski "Bibliotekarka"
Na wsi jest mała biblioteka,
Ale się każdy w niej pomieści,
Bibliotekarka zawsze czeka,
Pożycza książki różnej treści.
Kiedy jesienny zmrok zapada,
Ruch w bibliotece niczym w sklepie:
Bibliotekarka służy radą,
Bo wie, co czyta się najlepiej.

Przychodzą dzieci i dorośli,
Przychodzą także gospodynie,
Mile się wita wszystkich gości,
By mogli stąd pożytek wynieść.

Wygasa w izbie gwar powoli,
Ostatni już czytelnik wyszedł,
Wyszły z nim książki - pusty stolik
Zaprasza tylko zmierzchu ciszę.

Bibliotekarka patrzy w okno,
Wnet zgaśnie jasny lampy krążek,
Lecz nie wie, co to jest samotność,
Bo nie jest sama pośród książek.

Zrób sobie przerwę od telewizora,
odejdź na dłużej od monitora,
bo w bibliotece na Ciebie czeka
książka - prawdziwy przyjaciel człowieka!
13.05.2013
Małgorzata Rudowicz