Dzień Pizzy

Dzień pizzy w Kukuruku

Pizza - danie znane i uwielbiane na całym świecie, tak bardzo, że doczekało się własnego święta. Dziewiątego lutego na całym globie pizza obchodzi swój dzień.
Przedszkolaki z Kukuruku także uwielbiają tę potrawę, dlatego też w przedszkolu odbył się prawdziwy festiwal pizzy!

Ale, ale...skąd to całe pizzowe zamieszanie?

Okazuje się, że pizza znana była już w starożytności, jednak prawdziwy przełom w zawrotnej karierze tego dania stanowi rok 1899, kiedy to królowa Małgorzata postanowiła odwiedzić Rafała Esposito, znanego z umiejętności przyrządzania pysznych pizz. Specjalnie dla królowej została przygotowana trójkolorowa pizza w barwach włoskiej flagi. Zieleń utworzona była z bazylii, mozzarella lśniła bielą, natomiast pomidory utworzyły soczystą czerwień. W taki oto sposób narodziła się najsławniejsza pizza świata, "Margherita", co po włosku oznacza właśnie Małgorzatę.

Nasze kochane przedszkolaki nie poprzestały na "marghericie", bowiem stworzyły wspaniałe pizzowe dzieła sztuki z różnymi kolorowymi dodatkami: czerwoną i żółtą papryką, kukurydzą, żółtym serkiem, szyneczką oraz sosem przygotowanym z pomidorów i ziół.

Dzieci najpierw obserwowały, w jaki sposób powstaje ciasto na pizzę, podgladały jak drożdże rosną pod ściereczką, a następnie każdy maluszek przygotował własną mini pizzę, na której stworzył kolorową mozaikę ze składników. Po upieczeniu pizzerek nasze pociechy zjadły swoje kulinarne dzieła z wielkim smakiem.

Kto wie, może wśród naszych podopiecznych ukrywa się przyszły szef kuchni włoskiej restauracji? :)

14.02.2014
Ewa Giełdowska