Dzień Polskiej Niezapominajki  undefined
Dzień Polskiej Niezapominajki

Dzień Polskiej Niezapominajki

15 MAJA - DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI – ŚWIĘTO LUDZI SERDECZNYCH
Już po raz kolejny nasze przedszkole obchodziło 15 maja Święto Polskiej Niezapominajki.
*akcję zapoczątkował 2002 roku redaktor radiowej jedynki prowadzący Ekoradio – Andrzej Zalewski
*w tym dniu przesyłamy sobie życzenia i obdarowujemy się tego dnia bukietami niezapominajek na znak pamięci, przyjaźni i sympatii
*15 maja to święto przyrody mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska
*święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu osób, miejsc i sytuacji, budowanie silnych , głębokich więzi z najbliższymi
*w sekretnym języku kwiatów – niebieski kolor zarejestrowany jest do wzniosłych uczuć i życzeń, które mogą spełniać się dopiero w przyszłości
*bukieciki niezapominajek panny dawały kawalerom, którzy wybierali się w podróż lub rozpoczynali służbę w wojsku, w ten sposób te niepozorne piękne kwiatki stały się symbolem pamięci i miłości, która pokona wszelkie przeszkody
* ten polski kwiatek mówi skromnie – nie zapomnij o mnie zwolnij na chwilę ,,uśmiechnij się do bliskich, pomyśl o starych przyjaciołach".
Zabawy w tym dniu miały na celu:
- poznanie historii Święta Polskiej Niezapominajki – rozbudzenie świadomości ekologicznej – wyrabianie odpowiedzialności za jakość środowiska i promowanie jego walorów – pogłębiania więzi z bliskimi i czynienia dobrych uczynków ,,Zwolnij na chwilę, uśmiechnij się do bliskich, pomyśl o starych przyjaciołach".
Na samym wstępie po wysłuchaniu piosenki ,,Szanuj zieleń" dzieci zostały zapoznane z terminem ,,ekologia". Następnie ,,Trampolinek"( pacynka) powitał dzieci i przedstawił wiersz E. Koniecznej ,,Dzień Niezapominajki".
Po prezentacji bukietów niezapominajek dzieci zostały zapoznane z historią wprowadzenia święta Niezapominajki. Wysłuchały opowiadania B. Szelągowskiej ,,Prawdziwa historia niezapominajki". Pani Irka nadmieniła, że wiele krajów Europy ma swoje dni tulipanów, hiacyntów, narcyzy. W różnych krajach różne są preferencje. Anglicy mają swoje ulubione hiacynty, Francuzi – konwalie, Holendrzy tulipany. U nas w Polsce zapanował Dzień Niezapominajki – odpowiednik Walentynek. Inicjatorem tego dnia w 2002 roku był redaktor radiowej jedynki prowadzący Ekoradio- Andrzej Zalewski.
Trampolinek zawiadomił dzieci o telegramie Ziemi , z którego dowiedziały się o sposobach ochrony naszej planety. Omawiając treści obrazków oceniały postępowania dzieci ,,tak-nie". Zabawy miały na celu pogłębianie świadomości ekologicznej, bycia dla innych miłym i serdecznym. Następnie poszły do biblioteki, aby wręczyć pani Iwonce Jankowskiej (przyjacielowi przedszkola) bukiet niezapominajek i rysunki wcześniej wykonane własnoręcznie z okazji Dnia Bibliotekarza, który był nie tak dawno obchodzony. Zaśpiewały piosenkę o niezapominajce wcześniej nauczonej w przedszkolu. Pani Iwonka przeczytała dzieciom ,,Bajkę o niezapominajce" M. Zawilińskiej.
W przedszkolu dzieci rysowały bukiety niezapominajek w wazonie dla wybranej osoby w domu.
TEKST: Irena Korpys
Arleta Gorzelana