Dzień Pszczółek  undefined

Dzień Pszczółek

W naszym przedszkolu nie ma czasu na nudę. W piątek 24 marca w naszym przedszkolu zaroiło się od pszczółek, a to wszystko za sprawą, iż w tym roku szkolnym nasze Panie postanowiły nas wyczulić na zagrożone życie pszczół. Nie tylko dziś rozmawialiśmy o niezastąpionej roli tych owadów oraz o tym, że grozi im wyginięcie.
Co się stanie, jeśli wyginą pszczoły? - Albert Einstein stwierdził, że bez pszczół człowiekowi pozostaną jedynie 4 lata życia. Trudno to precyzyjnie obliczyć, ale według różnych prognoz i analiz, wynika, że gdyby tak się stało ludzkości zostanie nie więcej niż 10 lat. Bez pszczół nie ma zapylania roślin, bez roślin nie ma zwierząt, dlatego więc pszczoły stały się jednym z głównych zdań do realizacji Rocznego Planu Pracy naszego przedszkola.
Pszczoły są stworzeniami, które pieczołowicie zapylają trzy czwarte roślin stanowiących nasze pożywienie. Nie tylko są to rośliny, które bezpośrednio spożywamy, ale również należą do nich rośliny, z których wytwarza się potrzebne nam produkty. Na przykład rzepak do produkcji oleju lub owoce potrzebne do wytworzenia soków, dżemów i innych przetworów spożywczych. Warto, więc docenić znaczenie życia pszczół. Pszczoły to bardzo mądre, pracowite i pożyteczne stworzenia. Cechuje je pracowitość, porządek, troskliwość, słodycz. Już od samego narodzenia każda z pszczół należy do osobnej grupy, która zajmuje się bądź to pracami w ulu, bądź zbieraniem nektaru. Na czele każdego roju stoi królowa pszczół odpowiedzialna za znoszenie jak największej ilości jaj. Trzeba przyznać, że obserwując życie i zwyczaje pszczół możemy natknąć się na niesamowite rozwiązania mające na celu usprawnienie technik i szybkości ich pracy. Obserwując te działania człowiek może wiele rzeczy nauczyć się od tych małych żyjątek. Przedszkolaki poznały też etapy powstawania miodu . Wiedzą, że oprócz zapylania niemal wszystkich roślin rosnących na ziemi z ciężkiej pracy pszczoły uzyskuje się uzdrawiający miód. Składnik wielu lekarstw i spożywany, jako główny produkt w leczeniu chorób przeziębieniowych. Ponadto dzięki pszczołom otrzymuje się naturalny kit pszczeli, który w medycynie naturalnej stawiany jest za przykład środka niebywale uzdrawiającego i służącego do poprawy zdrowia i samopoczucia człowieka. Podsumowaniem Święta Pszczoły było wręczenie nagród 4. Edycji naszego wewnątrzprzedszkolnego konkursu "Mamo, Tato zrób ze mną.. PSZCZÓLKĘ".
Tak jak wcześniej informowaliśmy udział dzieci i ich Rodziców był przeogromny, co nas bardzo ucieszyło. Od stycznia panie szukały sponsorów by dzieci (oraz ich Rodzice) otrzymały skromne upominki. Niestety na ponad 200 listów z prośbą odezwały się zaledwie 3 firmy ( oraz jedna, która zapewne pomoże nam zorganizować nagrody, ale dopiero w 5. Edycji tegoż samego konkursu "Mamo, Tato zrób ze mną… ( jeszcze nie wiemy, co będzie tematem konkursu)
Sponsorzy nagród 4. Edycji konkursu "MAMO, TATO ZRÓB ZE MNĄ… PSZCZÓŁKĘ"
1.Teresa Grzela- kosmetyki AVON
2.Usługi transportowe Robert Śliwiński
Jaworznia 107; 26-065 Piekoszów
3."SOWIKOJ" - Iwona Koj- efektowana biżuteria autorska
ul. Dąbroszyńska 58
66-400 Gorzów Wielkopolski
4.Puls-Art
78-320 Połczyn-Zdrój
5.Irena Korpys
6.Małgorzata Rudowicz
7.Mirosława Jesiołowska
8.Arleta Gorzelana
ciekawostki o pszczołach:
•pszczoła jest jedynym owadem na świecie produkującym żywność dla człowieka;
•nie da się jej oswoić - to dzikie zwierzę;
•pszczoły muszą odwiedzić 50–100 kwiatów, żeby napełnić wole nektarem i powrócić do ula;
•80% drzew i krzewów owocowych, warzyw i roślin nasiennych zapylanych jest przez pszczoły miodne, które nigdy nie śpią;
•pszczoły produkują miód, od co najmniej 150 milionów lat a rodzina pszczela w ciągu roku produkuje od 60 do 120 kg miodu;
•w ulu mieszka królowa matka, pszczoły robotnice (dziewczynki) i trutnie (chłopcy);
•żądlą tylko osobniki rodzaju żeńskiego;
•pszczoła po użądleniu umiera, gdyż żądło zakończone jest haczykiem, który po wbiciu nie pozwala na uwolnienie bez rozczłonkowania jej ciała;
•owady te posiadają 6 nóg, 4 skrzydła, 2 czułki i 5 oczu;
•skrzydła pszczoły uderzają 11400 razy na minutę;
•przeciętna szybkość ich lotu to tylko 24 kilometry na godzinę;
•pszczoły żądlą nie gryzą (nie mają zębów);
•nie rozpoznają koloru czerwonego;
•rodzina pszczela w szczycie sezonu może liczyć nawet do 100 tys. osobników;
•pszczoły robotnice żyją maksymalnie 45 dni w okresie letnim, a zimujące pół roku i mogą wyprodukować w swoim życiu miód w ilości 1/12 łyżeczki do herbaty;
•królowe pszczoły mogą żyć do 5-7 lat, składają 3000 jaj na dzień;
•przeciętna rodzina pszczela w ciągu roku wypija ok. 60 litrów wody, a zjada ok. 35 kg pyłku i nawet 100 kg miodu;
•młode pszczółki rodzą się bez umiejętności robienia miodu - uczą się tego od starszych;
•afrykańskie pszczoły miodne, zwane pszczołami zabójcami, potrafią gonić swoją ofiarę przez pół kilometra.

24.03.2017
Arleta Gorzelana