Dzień Wody w przedszkolu undefined

Dzień Wody w przedszkolu

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z inicjatywy ONZ jest ono obchodzone od 1993 roku, co roku pod innym hasłem, aby zwrócić uwagę na wielką rolę wody w naszym życiu i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W 2017 roku hasłem przewodnim jest Waste Water i  ma zwrócić naszą uwagę na zależność pomiędzy stanem ekosystemów wodnych a ściekami.
W naszym przedszkolu również świętowaliśmy "Dzień Wody".
W tym dniu dominował kolor niebieski, który kojarzy nam się z wodą.
Dzieci,najpierw przywitały się z wodą, następnie uczestnicząc w konkursach, mogły wykazać się zdobytą wiedzą na temat wody, jej znaczenia, sposobów oszczędzania oraz drogi jaką pokonuje zanim trafi do naszych mieszkań.
Piły wodę mineralną oraz wodę z brzozy. Dowiedziały się, że wodę z kranu trzeba przegotować przed spożyciem.
Dzieci wspólnie zaśpiewały "Mamo, tato wolę wodę" oraz powtórzyły swoje wiadomości na temat stanów skupienia, w jakich występuje woda, ciekawym elementem zajęć były doświadczenia, w trakcie których badano rozpuszczalność rożnych substancji w wodzie. Dzieci rozpuszczały w miskach z wodą cukier, mąkę i płyn do naczyń, obserwowały która z
substancji  rozpuszcza  się  najłatwiej  i  zastanawiały  się,  do  czego  można  wykorzystać  powstałe roztwory. Każdy chciał być pomocnikiem Pani przy tak ciekawych eksperymentach!
Światowy Dzień Wody jest świetnym zalążkiem do dyskusji na temat zbawiennego wpływu wody na kondycję ludzkiego organizmu. Woda jest podstawowym elementem procesu zdrowej i skutecznej redukcji masy ciała, ponieważ znacząco wpływa na metabolizm. Organizm dorosłego człowieka składa się w 60–70 proc. z wody. Wpływa ona na podstawowe procesy życiowe –jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego należy pamiętać o jej regularnym spożywaniu każdego dnia.
Zatem pijmy wodę – na zdrowie!
29.03.2017
Wieslawa Dudek