DZIEŃ ZIEMI  undefined

DZIEŃ ZIEMI

"Drodzy ziemianie czy wy wiecie,
jeśli śmiecić nie przestaniecie,
niedługo sami od śmieci zginiecie".

Co roku, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Zanim wielcy tego świata wymyślą plan ratowania Ziemi, nasze przedszkolaki uczą się, jak żyć ekologicznie. 20 kwietnia nasze przedszkolaki szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny.
Dzieci w tym dniu, uczestniczyły w przedstawieniu pt. " Gdy o Ziemię naszą dbasz, czysto wokół masz"- wysłuchały wierszyków na temat Ziemi, jej zanieczyszczeń. Dowiedziały się jak dbać o naszą planetę. Aktywnie wypowiadały się na forum na temat swoich doświadczeń. Powtarzały hasła ekologiczne. Po przedstawieniu odbył się ekologiczny pokaz mody z materiałów wtórnych. Mali modele i modelki prezentowali swoje niesamowite stroje ekologiczne przy muzyce, jakże znanej z pokazów mody – "Wonderful life" - Blacka. Niezwyczajność pokazu wyrażała się w tym, iż stroje dzieci nie były uszyte - tak jak zwykle to bywa z różnorodnych tkanin, lecz zostały zrobione po prostu z niepotrzebnych produktów, które nadawały się do wyrzucenia. Zrobiono je z plastikowych kubeczków, płyt CD czy reklamówek. Ubiory były wspaniałe, zaś dodatki takie jak: nakrycia głowy, biżuteria oraz torebki zachwyciły oglądających. Dzieci - modele prezentowały swoje stroje jak najprawdziwsze gwiazdy, przechodząc po wybiegu i pozując do zdjęć.
We wszystkich grupach przedszkolnych prowadzone były w tym czasie zajęcia mające na celu wzbogacić wiedzę dzieci na temat ekologii, a w szczególności jak możemy zadbać o naszą planetę. Dzieci z poszczególnych grup robiły ekologiczne kanapki, wykonały ulotki oraz plakaty związane z Dniem Ziemi, posadziły zioła i kwiaty w ogrodzie oraz sprzątały najbliższą okolice. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń, uśmiechu,który na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.
20.05.2018
Wiola Jadach