Galeria prac plastycznych WESOŁYCH SKRZATÓW undefined

Galeria prac plastycznych WESOŁYCH SKRZATÓW

Rozwijanie twórczości plastycznej należy do podstawowych zadań wychowania plastycznego w przedszkolu.

Twórczość plastyczna:

-umożliwia rozwój pewnych dyspozycji psychicznych, sprawności umysłowej, manualnej, pamięci wzrokowej, wyobrażani przestrzennej, ruchowej i kolorystycznej
-odgrywa bardzo ważną rolę, bowiem zaspokaja u dziecka ogromną potrzebę działania, wyzwala napięcie wewnętrzne a jednocześnie zaznajamia go z problemem sztuki
-pomaga dziecku spostrzegać i utrwalać w pamięci charakterystyczne cechy przedmiotów, zwierząt oraz zmieniające się w zależności od pór roku, krajobrazy
-pobudza u dziecka pomysłowość, twórczą fantazję
uczy skupienia, dając jednocześnie odprężenie i uspokojenie.

Twórczość plastyczna jest dynamiczną aktywnością. W wyniku własnej aktywności dziecka powstają liczne wytwory plastyczne takie jak: rysunki, malowanki, ulepianki, wydzieranki. W początkowym okresie rozwoju twórczość plastyczna ma charakter impulsywny. Dzieci drogą manipulowania i eksperymentowania materiałem tworzą coś, co nie ma jeszcze określonego znaczenia.

W trakcie twórczości plastycznej dziecko po swojemu ukazuje przeżycia, odczucia i pragnienia. Dziecko emocjonuje się odkrywaniem nowych barw, kształtów w otoczeniu i świecie przyrody. Dziecko tworzy swoje malarskie komplikacje z urzekającą szczerością i prostotą.Stosuje w swojej twórczości bardzo bogatą kolorystykę.

Kartka papieru to typowa scena dziecka. Na niej "mały artysta" wyraża swoje nastroje, kształtuje świat swoich niezwykłych marzeń, należy więc zapewnić mu dużą swobodę w sensie wyboru środków ekspresji oraz stylu pracy. Wytwory plastyczne dziecka są wiernym obrazem całej jego osobowości, a niekiedy rzeczywiście wyrażają głębię przeżyć. Każdy z nich odzwierciedla indywidualne zdolności, poziom fizycznego rozwoju oraz smak estetyczny, pragnienia, wzruszenie i myśli dziecka.

Zapraszam do galerii prac plastycznych dzieci 5,6-letnich z grupy WESOŁE SKRZATY.

Strona będzie sukcesywnie aktualizowana.

21.10.2013
Danuta Sieklucka