IDZIE ZIMA - PAMIĘTAMY O PTAKACH undefined

IDZIE ZIMA - PAMIĘTAMY O PTAKACH

Ten wróbelek to jest Felek.
Pusty ma brzuszek i pusty rondelek.
Chociaż dzielny z niego ptaszek,
chciałby mieć nad głową daszek,
a w karmniku garść okruszków,
wtedy nie jest pusto w brzuszku.

Powoli rozpoczyna się zima, a tym samym przedszkolaki zaczynają myśleć o dokarmianiu ptaków, dla których okres ten jest wyjątkowo trudny. Niezwykle ciężko jest im znaleźć w tym czasie pokarm. Maluszki, podobnie jak inne grupy przedszkolne postanowiły zadbać o swoich skrzydlatych przyjaciół. Dziadek Igorka – pan Wiesław Potocki wykonał duży, piękny karmnik, a rodzice Bartusia dostarczyli ziarna zbóż i słoninkę. Do nas należy pilnowanie, żeby w karmniku zawsze było coś do jedzenia. Zapraszamy wszystkie głodne ptaki, do ptasiej stołówkę w ogródku przedszkolnym. SMACZNEGO!

Jakie są zasady prawidłowego dokarmiania ptaków?

- Podstawę zimowej karmy powinny stanowić składniki takie jak: słonecznik i inne nasiona oleiste, słonina, smalec, nasiona zbóż, orzechy, owoce: jabłka, rodzynki, jarzębina, drobne kawałki pieczywa, żółty ser.
- Nie należy podawać solonych pokarmów – sól prowadzi do zaburzeń gospodarki wodnej organizmu, a dalej nawet do śmierci zwierzęcia.
- Nie wysypujemy pokarmu zepsutego, przeterminowanego.
- Rozdrabniajmy pokarm - na przykład cząstki chleba - kłótnie i walka o pokarm powoduje niepotrzebną stratę energii i piór.
- Karma powinna być urozmaicona – duża ilość chleba często prowadzi do biegunek oraz choroby – kwasicy.
- Należy utrzymywać karmnik w czystości – usuwajmy zepsute, niezjedzone resztki pokarmu oraz odchody ptaków.
- Ptaki wodne (tak jak pozostałe ptaki) karmimy tylko i wyłącznie zimą, kiedy zamarzają stawy i jeziora.
- NIE WOLNO PRZERWAĆ DOKARMIANIA! Ptaki przyzwyczajają się do miejsca stałego wykładania pokarmu – jeśli nie wyłożysz karmy, będą czekały na kolejną porcję, tracąc energię.
- Ptaki ze względu na możliwość latu nie potrafią robić w organizmie dużych zapasów tłuszczu jak niedźwiedzie czy inne ssaki, ponieważ obciążałby on zbytnio ptaki i utrudniał latanie, dlatego tak ważne jest stałe ich dokarmianie.
- Pamiętajmy także, iż ptaki podczas silnych mrozów mają kłopot z dostępem do wody. Warto więc wystawić pojemnik z czystą, świeżą, lekko ciepłą wodą.
- Jeśli będziemy prawidłowo karmić ptaki, będziemy cieszyć się z głośnej i barwnej skrzydlatej gromadki.
11.12.2013
Renata Kostkiewicz