JAK DOROSNĘ ZOSTANĘ … czyli preorientacja zawodowa w przedszkolu undefined

JAK DOROSNĘ ZOSTANĘ … czyli preorientacja zawodowa w przedszkolu

Preorientacja zawodowa polega na przeprowadzaniu działań o charakterze wychowawczym, podejmowanych przez nauczycieli i rodziców, ukierunkowanych na zbliżanie dzieci w wieku przedszkolnym do środowiska pracy.
Dlatego właśnie w listopadzie w grupie 12 przez cały tydzień rozmawialiśmy o różnych zawodach.
Celem tych poczynań było wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami i środowiskiem pracy, kształtowanie pożądanej postawy wobec pracy i edukacji, a także inicjowanie i rozwijanie zdolności oraz zainteresowań dzieci, czyli kształtowanie postawy aktywnej, kreatywnej, otwartej na świat i ludzi.
Zajęcia w naszej grupie odbywały się w formie zabawy. W pierwszej kolejności oczywiście poznawaliśmy samych siebie, swoje zainteresowania i istniejące możliwości.
Dzięki tym zajęciom dzieci poznały zawody z bliższego i dalszego otoczenia. Mogły też "odgrywać" różne zawody, rozpoznawać je podczas quizów, wskazywać zawody zaangażowane w powstawanie produktów codziennego użytku czy rozpoznawać rekwizyty kojarzone z konkretnym zawodem.
I chociaż jeszcze nie wiemy czy będziemy w przyszłości strażakami, policjantami, lekarzami, nauczycielami, muzykami czy może kimś zupełnie innym, to z pewnością już na tym etapie wiemy jak wiele możliwości i wyborów na nas czeka….
opracowała: Małgorzata Sroka
22.11.2020