Jak pomóc zwierzętom zimą? undefined
Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
...

Jak pomóc zwierzętom zimą?

Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt, które mają ograniczony dostępu do pożywienia oraz wody. Leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę
W okresach srogiej zimy leśnicy wykonują szereg prac, aby ułatwić bytowanie zwierzyny. Najczęściej wystarcza odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, jak borówka, czernica czy wrzos.
Podczas prac leśnych pozostawiana jest część drzew do spałowania, czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie i daniele. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek.
Karma jest dostępna w stałych punktach dokarmiania takich jak paśniki czy buchtowiska.
Waśnie znaczenie tych słów poznały przedszkolaki z gr. 12 podczas styczniowych zajęć. To nie wszystko. Dowiedzieliśmy się, że dużą rolę w odżywianiu zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego żeru, karmy oraz częściowo z lizawek. Czym są lizawki? Dowiedzieliśmy się, że jest to drewniany słupek z kostką soli umieszczoną na jego wierzchołku. Sól, która jest źródłem ważnych pierwiastków pod wpływem wilgoci rozpuszcza się spływa po słupku. Zwierzęta chętnie ją zlizują. Corocznie leśnicy do lizawek wykładają aż 220 ton soli.
Leśnicy pomagają także ptakom. Trzeba pamiętać, że skrzydlatej braci nie należy podawać pieczywa, gdyż zawiera sól i substancje ulepszające oraz konserwanty. Ptaki mają ograniczone możliwości wydalania soli. Podawany im chleb powoduje często poważną chorobę - kwasicę. Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm.
Goście najczęściej odwiedzający "ptasie stołówki", np. wróble, kosy i sikory, powinny w nich znaleźć drobną kaszę, słoneczniki, pestki dyni, jabłka, niesoloną słoninę oraz kule tłuszczowe.
I właśnie takie kule tłuszczowe zrobiliśmy na zajęciach i zawiesiliśmy w naszym ogrodzie, aby w ten sposób pomóc ptakom zimą, która zrobiła się naprawdę mroźna.

Małgorzata Sroka
event_note
17.01.2021
attachment
7
perm_identity
Lucyna Kopek