JESIENNY SPACER W OJCOWIE undefined

JESIENNY SPACER W OJCOWIE

Ojcowski Park Narodowy leży w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje: środkową część Doliny Prądnika, która jest powszechnie uznawana za najładniejszą dolinę całej Jury. Do największych jej atrakcji należą: Zamek w Pieskowej Skale i Zamek w Ojcowie, udostępniona turystycznie Jaskinia Ciemna oraz Jaskinia Łokietka oraz skały, m.in. Maczuga Herkulesa, Skały Wernyhory, Igła Deotymy, Panieńskie Skały, Rękawica, Brama Krakowska. Cudowna jest także Kaplica "Na Wodzie" .
Aby zobaczyć te wszystkie cuda dzieci z grup 1 i 4 wybrały się w październiku 2019 roku na całodniową wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Ojcowski Park Narodowy jest nieduży (1570 ha), lecz zadziwia i zachwyca swym pięknym ukształtowaniem terenu: piękne wąwozy, jary, iglice skalne, bramy i maczugi. Rośnie tu nigdzie indziej niewystępująca brzoza ojcowska.
Przedszkolaki od przewodnika dowiedziały się, co to znaczy park narodowy i dlaczego należy go szanować; podziwiały piękny jesienny krajobraz wtopiony w wapienne skałki. Były zdziwione i zauroczone ich rozmiarami oraz kształtami.
Dzieci zwiedziły muzeum, obejrzały Multimedialną Ekspozycję Przyrodniczą Ojcowskiego PN. W krótkim czasie poznały wszechstronną przyrodę Ojcowa i Ojcowskiego Parku, posłuchały śpiewu ptaków, usłyszały jaskiniowe echo i poczuły spadającą kroplę jaskiniowego deszczu.
Wysłuchały legendy o Zamku – dowiedziały się, że zamek wzniósł Kazimierz Wielki, a warownię na cześć swojego ojca, Władysława Łokietka nazwał "Ociec u skały". Według legendy okoliczna ludność z czasem zaczęła mówić na miejscowość Ociec, a później Ojców.
Trochę zmęczone przedszkolaki zjadły na świeżym powietrzu drugie śniadanie i nawet niejadkom dopisywał apetyt. Posilone wyruszyły dalej do Parku poprzez rzekę Prądnik, która wpływa do Wisły w Krakowie. Po drodze słuchały legend opowiadanych przez przewodnika. Jedna z nich mówiła o historii skały zwanej Pięciopalcówka lub Rękawica, a było to tak:
"Podczas najazdu tatarskiego, ludność ojcowska szukała schronienia
wśród pobliskich skał, w Jaskini Ciemnej. Aby zmylić tatarski pościg,
Stwórca zasłonił swą dłonią wejście do groty, a w miejscu ręki Boga
pozostała skała w kształcie dłoni i jest tam po dziś dzień."
Na dzieci czekała również niespodzianka, spotkanie z panem Leśnikiem, który opowiedział o swojej bardzo ciekawej i trudnej pracy.
Zadowolone, uśmiechnięte i trochę zmęczone wróciły do przedszkola, pełne wspaniałych wrażeń i wspomnień, o których z pewnością opowiedzą rodzicom i nam wszystkim.


event_note
28.12.2019
attachment
6
perm_identity
Wiola Jadach