Kodowanie na dywanie - sprawozdanie w grupie Jeżyków undefined

Kodowanie na dywanie - sprawozdanie w grupie Jeżyków

To był bardzo pracowity rok przedszkolny. W grupie Jeżyków rozpoczęliśmy ogólnopolski projekt "Uczymy dzieci programować" autorstwa Anny Świć i Rafała Mitkowskiego oraz firmy Edu-sense. Były to niezwykłe spotkania. Rozpoczęliśmy od comiesięcznych wyzwań, gdzie dzieci wspólnie wykonywały powierzone zadania i same dochodziły do wniosku, iż z dnia na dzień idzie im coraz lepiej. Każdy dzień otwierał przed naszymi przedszkolakami nowe zadania i nowe pomysły. Tak minął pierwszy miesiąc pracy z kodowaniem. Były zadania na macie edukacyjnej oraz pierwsze spotkania z ozobotami- małymi robotami.
W kolejnych tygodniach wzięliśmy udział w pierwszym prawdziwym europejskim wyzwaniu. Nasze święto kodowania rozpoczęliśmy od udziału w inauguracji Code Week, evencie zorganizowanym w Smart Kids Planet - Centrum Mądrej Zabawy, przez Ministerstwo Cyfryzacji, NASK i CPPC. Udział zakończony był konkursem "Wyzwanie Code Week z Uczymy Dzieci Programować", a zadaniem było zarejestrowanie minimum trzech wydarzeń, a następnie przedstawienie realizacji zadań w formie prezentacji. Na zakończenie zarówno dzieci jak i nasze przedszkole otrzymało pamiątkowe dyplomy.
W programie Uczymy Dzieci Programować raz w tygodniu autorzy proponowali nam 2 zadania do wykonania z dziećmi: jedno typowo offlinowe, drugie z wykorzystaniem robotów ozobot. Na początku pracowaliśmy wyłącznie na macie edukacyjnej, następnie przeszliśmy do malutkich robotów, które odpowiednio zakodowane poruszały się po wytyczonej trasie z wykorzystaniem specjalnych puzzli. Przy realizacji zadań na macie edukacyjnej włączyliśmy tablicę interaktywną, gdzie na wirtualnej macie mogliśmy kodować obrazki.
Dzieci z dużym zaangażowaniem brały udział w każdym wyzwaniu. Postanowiliśmy "zaszczepić" ten zapał do kodowania wśród rodziców. Na początku baliśmy się, że poniesiemy klęskę, ale w efekcie nie było się czego obawiać. W tym temacie odnieśliśmy wielki sukces. Podczas spotkania świątecznego i zajęć otwartych nasi rodzice bawili równie doskonale kodując obrazki jak i my.
Nadszedł czas zdalnego nauczania, przedszkole zamknięte, jednak nasze Jeżyki wspólnie z rodzicami w domu dzielnie brały udział w "Zadaniach bez nudy". Pracując na macie wirtualnej dzieci mogły kontynuować rozpoczętą w przedszkolu przygodę z kodowaniem. Przedszkolaki prócz kodowania na wirtualnej macie mogły również korzystać z propozycji zabaw z małymi elementami kodowania, takich, które można wykonać w domu, bez drukowania i bez używania komputera.
Cała przygoda z kodowaniem w naszej grupie nadal trwa. Pomimo wakacji braliśmy udział w "Wakacyjnych zadaniach bez nudy". Bawiliśmy się na mini matach, kodowaliśmy nasze ozoboty oraz wykonywaliśmy zadania z kolorowymi kubeczkami. Czekamy na powrót do przedszkola i dalsze ciekawe propozycje kodowania.

05.08.2020
Dorota Chojnowska-Herian