Komunikacja międzyludzka undefined

Komunikacja międzyludzka

W grupie ,,Pszczółek" (4-5 latki) z Publicznego Przedszkola Samorządowego Nr 1 w Wieruszowie od 11 do 13 września 2013r. trwał cykl zajęć poświęconych komunikacji społecznej, które przygotowała i prowadziła wychowawczyni Urszula Kołodziejczyk.
Zaczęło się od zajęć o emocjach, ich rodzajach i uzewnętrznianiu. Dzięki temu przekazywać można swe myśli, wiedzę, które ułatwiają, bądź utrudniają nawiązywanie relacji z innymi. Powstaje proces komunikacji, który jest niezbędny podczas relacji z innymi.
Jak ważna jest komunikacja między ludźmi wywnioskowały dzieci podczas czynnych zajęć wprowadzających przedszkolaków w świat dziejów komunikacji. Było granie na tam tamach- bębnach afrykańskich, za które posłużyły nam odwrócone do góry dnem wiaderka, miski, pojemniki po jogurtach i innych artykułach spożywczych. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób porozumiewano się za pomocą rozpalanych ognisk, na czym polegała symbolika znaków porozumiewawczych, jaką rolę odgrywały gołębie pocztowe. Wreszcie, jak powstała poczta, do czego służyły dyliżanse, trąbka posłańców, wagony pocztowe, samochody pocztowe.
Oglądały serię zdjęć i obrazków przedstawiających historię komunikacji międzyludzkiej, ilustracje z książki o poczcie. Uczestniczyły bezpośrednio w pokazie lakowania woskiem kopert i zamieszczania na nich swego adresu, który teraz każde dziecko zna na pamięć i wie, dlaczego ważne jest, aby go znać. Dowiedziały się co to są znaczki pocztowe, do czego służą, obejrzały je trzymając na własnej dłoni. A potem zamieniły się w artystów projektujących na dużych kartkach treść malarską znaczków.
Dzieci oglądały również w wykonaniu wychowawczyń scenkę z wiersza Juliana Tuwima ,,O Grzesiu kłamczuchu". Zapoznały się także z historią poczty za pomocą filmu reklamowego Poczty Polskiej "Z tradycją w nowoczesność".
W niektórych zajęciach brały udział ,,Motylki" (4-5 latki z sąsiadującej sali), zaproszone przez wychowawcę grupy ,,Pszczółki".
Na zakończenie zajęć w piątek 13 września ,,Pszczółki" udały się na Rynek w Wieruszowie, gdzie została zorganizowana przez Pocztę Polską z okazji jubileuszu 55-lecia Koła Polskiego Związku Filatelistów im. T.P. Potworskiego w Kępnie specjalna, samochodowa poczta-retro. Tam obejrzały stary samochód pocztowy Mercedes Benz z 1926r. i zapoznały się z nową kolekcją znaczków pocztowych (także o tematyce z bajek) oraz wysłały kartkę pocztową.
Mamy jeszcze w planach wycieczkę na pocztę...
17.09.2013
Urszula Kołodziejczyk