Majowe święta narodowe undefined
Polska w UE

Majowe święta narodowe

Maj rozpoczął się w naszym przedszkolu w atmosferze podniosłej melodii hymnu narodowego oraz w barwach biało - czerwonych. Mali Polacy jako patrioci z krwi i kości dowiedzieli się, że 1-ego maja obchodzimy Dzień Pracy , 2-ego maja jest Dzień Flagi, 3-ego maja mamy Święto Konstytucji, 8-ego maja obchodzimy Dzień Zwycięstwa, zaś 9-ego maja Dzień Unii Europejskiej. W związku z tak licznymi świętami narodowymi przedszkolaki utrwaliły tak ważne dla każdego młodego Polaka symbole narodowe. Do tego posłużył nam bardzo ciekawy film edukacyjny:

Dzieci wiedzą już że mamy następujące symbole narodowe: godło z białym orłem na czerwonym tle w żółtej koronie, hymn Mazurka Dąbrowskiego, który wymaga odpowiedniej postawy w trakcie śpiewania lub słuchania oraz flagę Polski w barwach biało - czerwonych.

Symbole narodowe Polski pozwalają na odróżnianie naszego kraju od innych - to nasze znaki rozpoznawcze na całym świecie.

I jak przystało na Małych Polaków dzieci przyswoiły słowa Władysława Bełzy "Katechizm Polskiego Dziecka":

– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swymi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
– Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.
– Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.
– Coś ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię.
– Coś jej winien?
– Oddać życie.

A Ty Drogi Rodzicu pamiętasz jeszcze te patriotyczne przesłanie?

11.05.2016
Natalia Szynkarewicz