"MATEMATYCZNE INSPIRACJE" – ogólnopolski konkurs  dla nauczycieli wychowania przedszkolnego undefined

"MATEMATYCZNE INSPIRACJE" – ogólnopolski konkurs dla nauczycieli wychowania przedszkolnego

Przedszkole to miejsce, gdzie każdy z nas spędzał miło znaczną część swojego dnia.
Czy pamiętacie, jak trudno było naszym wychowawcom zaspokoić potrzeby każdego malucha?
Gdyby nie pomoce dydaktyczne, naszym opiekunom trudniej byłoby ciekawie zapewnić nam czas spędzany w przedszkolu, zwłaszcza tak, aby ten czas upływał nam nie tylko na zabawie, ale również na poszerzaniu wiedzy i poznawaniu otaczającego nas świata.
Przypomnijmy sobie kiedy sami byliśmy dziećmi, co tak naprawdę sprawiało nam radość i dawało satysfakcję?
Naszym zdaniem to właśnie samodzielne dochodzenie do wiedzy, różnego rodzaju eksperymenty i doświadczenia wzbudzają w dzieciach największe zadowolenie i chęć poznania rzeczywistości. Często zdarzają się też takie sytuacje, kiedy podczas poznawania jakiejś cząstki świata przez małych odkrywców rodzą się w nich zainteresowania, które towarzyszą im do końca życia
Samodzielne poznawanie otaczającej rzeczywistość, pobudza w naszych pociechach wyobraźnię. Stają się one bardziej otwarte, nabywają mobilizacji i chęci do działania, a ich poczucie własnej wartości i umiejętności znacznie wzrasta.
To właśnie bardzo często pomoce dydaktyczne, dzięki którym możemy urozmaicić zajęcia, tym samym wzbudzić zainteresowanie, pozwalają nam poznać myśli, marzenia oraz zainteresowania naszych małych podopiecznych.
Dzięki pomocom dydaktycznym nauczyciele mają większe możliwości wspomagania i ukierunkowywania rozwoju dzieci, zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i możliwościami. Pomocne są one także w kształtowaniu u dzieci poczucia własnej wartości, wiary w swoje możliwości oraz rozwoju własnej osobowości.
Pomoce dydaktyczne dają dzieciom duże możliwości np. samorozwoju, kreatywnego myślenia oraz działania i przeżywania.
Dzięki pomocom dydaktycznym dzieci podczas znakomitej zabawy nabywają umiejętności słuchania, analizowania, koncentracji, skupienia. Taka nauka poprzez zabawę stymuluje rozwój mowy i myślenia, poszerza zasób słownictwa, udoskonala pamięć, dzieci stają się otwarte na pracę w grupie.
Pomoce dydaktyczne pozwalają nauczycielom w ciekawy sposób przekazać dzieciom wiedzę o świecie, z zachowaniem uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna.
Tak więc pomoce dydaktyczne są niezbędnym elementem nauczania dzieci w wieku przedszkolnym, pozwalają nauczycielom uatrakcyjnić program zajęć, a dzieciom łatwiej i szybciej przyswoić wiedzę oraz zachęcić do dalszej zabawy w poszukiwaniu wiedzy o otaczającym nas świecie.

W naszym przedszkolu został zorganizowany ogólnopolski konkurs dla nauczycieli wychowania przedszkolnego - "MATEMATYCZNE INSPIRACJE – MATEMATYCZNA POMOC DYDAKTYCZNA DLA DZIECI W PRZEDSZKOLU".
Konkurs miał na celu rozwijanie inwencji twórczej nauczycieli, dzielenie się pomysłami oraz rozwijanie u dzieci zainteresowań matematycznych. Przedmiotem konkursu było własnoręczne wykonanie pomocy dydaktycznej przydatnej do przekazywania przedszkolakom treści matematycznych.
Spłynęło bardzo dużo ciekawych prac z całej Polski. Wybór najlepszych był bardzo trudny. Jury, w skład którego weszła pani dyrektor Małgorzata Romanowska oraz pani Małgorzata Sroka dokonało oceny, na mocy której I MIEJSCE zajęła MAGDALENA TURCZYŃSKA, (PRZEDSZKOLE NR 1 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MYSŁOWICACH), II MIEJSCE – ANNA ZAWADZKA (PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 124 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W ŁODZI), III MIEJSCE – DOROTA KAWALA (MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 12 W ZAMOŚCIU).
Przyznano ponadto wyróżnienia:
- RENATA SZANDAR, PRZEDSZKOLE NR 1 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MYSŁOWICACH
- MAŁGORZATA BUDNIK, ZESPÓŁ SZKOLNO – PRZEDSZKOLNY NR 4 W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM
- JOANNA ROTERMAN-LEWEK, DWUJĘZYCZNE PRZEDSZKOLE "STREFA MALUCHA" W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
- KATARZYNA KOSOWSKA, MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 40 W RUDZIE ŚLĄSKIEJ
- ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W PRUCHNEJ

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

organizator konkursu - Małgorzata Sroka

Lucyna Kopek