MATEMATYKA NA CODZIEŃ undefined

MATEMATYKA NA CODZIEŃ

"MATEMATYKA NA CO DZIEŃ"
DRODZY RODZICE
Matematyka stereotypowo kojarzona jest jako nieprzyjemny i trudny przedmiot szkolny, który rozumieją tylko wybrani. Wielu dorosłym na samo wspomnienie lekcji matematyki w szkole wracają najgorsze wspomnienia. Prawdopodobnie dlatego, że kojarzą swoją matematyczną edukację z niepowodzeniami i trudnościami. Mimo że wielu z nas już w liceum podjęło decyzję, że z matematyką w życiu nic wspólnego mieć nie będzie, to w dorosłym życiu okazało się, że nie da się od niej uciec: zakupy, remont, liczenie oprocentowania kredytu, netto, brutto… a nawet zmienianie proporcji podczas pieczenia ciasta – to właśnie matematyka, która jest wszechobecna w naszym życiu i nie da się od niej uciec. Nic dziwnego, że nazywana jest królową nauk.
Dlatego należy zacząć wprowadzać skuteczne zmiany w edukacji matematycznej zgodnej z potrzebami rozwojowymi dzieci w przedszkolu poprzez realizowanie treści matematycznych w sytuacjach dnia codziennego, w domu, przedszkolu.
Dziecko nie uczy się matematyki wypełniając zadania w podręcznikach lub na kartach pracy, tylko poprzez manipulację przedmiotami, doświadczanie, próby, popełnianie błędów, w czasie i przestrzeni.
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile matematyki jest w domowych obowiązkach?
Pozornie proste, banalne czynności są fascynującymi ćwiczeniami dla dziecięcego umysłu. Włączając dzieci w domowe obowiązki to nie tylko nauka życiowej zaradności, to także świetny sposób na uczenie matematyki. Razem spędzając czas podczas spaceru, segregując pranie, rozpakowując zakupy, nakrywając do stołu, ścierając kurze, ubierając się itp. można uczyć się przy okazji segregowania, liczenia, określania położenia przedmiotów w przestrzeni, względem siebie, porównywać długość, wielkość.
Więc do dzieła…
W załączeniu klika zdjęć z zajęć, zabaw matematycznych prowadzonych w przedszkolu
07.03.2021
EDYTA OLSZEWSKA-KWIEK