"MISIE" BAWIĄ SIĘ W TEATR  undefined

"MISIE" BAWIĄ SIĘ W TEATR

"Dziecko nie jest aktorem, ono bawi się w teatr"

Idea teatru w przedszkolu zrodziła się z obserwacji spontanicznych właściwości wieku dziecięcego, zachowań nazwanych przez J. Piageta, psychologa i biologa, "animizmem dziecięcym" lub "zachowaniem magicznym". Skłonności dzieci do nadawania przedmiotom cech ludzkich, przypisywania im ról daje nam dorosłym ogromne i niezwykle istotne możliwości wykorzystania tej cechy psychicznej dzieci dla tworzenia sytuacji edukacyjnych, sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi osobowości. Takimi sytuacjami z całą pewnością są zabawy w teatr.

Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści:

-rozwija wyobraźnię,
-doskonali mowę, która staję się wyrazista i melodyjna,
-sprzyja umuzykalnieniu,
-rozwija płynność ruchów,
-zwiększa poczucie własnej wartości.

Jest również okazją do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji, dzieci mogą się wcielać w różne role – te bajkowe, i te prawdziwe.

Grupa "Misiów" kilka dni temu brała udział w zajęciach o tematyce teatralnej pod nazwą "W teatralnym nastroju". Dzieci mogły:

-dowiedzieć się, jak powstaje sztuka teatralna i wzbogacić swój słownik o takie pojęcia jak reżyser, aktor, rekwizyty, scena, kurtyna, dekoracja, kostiumy, itp.,
-nabyć umiejętność wypowiadania się poprzez: słowo, ruch, mimikę,
-ćwiczyć uważne i aktywne słuchanie tekstu,
-improwizować.

Wspaniałą zabawą okazały się zajęcia plastyczno-techniczne pod nazwą "W roli głównej – łyżka". Każde z dzieci mogło samodzielnie (no, może przy małej pomocy nauczyciela) ze zwykłej drewnianej łyżki stworzyć bajkową postać. "Łyżkowy teatr" całe popołudnie zabawiał dzieci.

W sali powstał kącik teatralny, który daje dzieciom możliwość bycia widzem i aktorem. Tutaj mogą się przebierać w różne stroje, manipulować różnymi rekwizytami, inscenizować własne bajki z pomocą pacynek i maskotek. Zabawa w teatr rozwija nie tylko wyobraźnię i wrażliwość dziecka, ale w dużej mierze kształtuje jego osobowość.

W celu wzbogacenia kącika teatralnego prosimy chętnych rodziców o przekazanie niepotrzebnych strojów bądź rekwizytów.

Pamiętajmy!
Zabawy "na niby" pozwalają kształtować uczucia, przyswajać właściwe postawy moralne, a także uczą dziecko cieszyć się i smucić, dostrzegać dobro i zło.

Bawmy się z dziećmi w teatr...

05.03.2013
Danuta Sieklucka