„Muzyczna przygoda” Żabek i Misiów w płockiej „14”

Dnia 8 lutego br. dzieci z grupy Żabek i Misiów Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku spotkały się na wspólnym muzykowaniu. Było to bardzo wesołe spotkanie, bo wszystkie przedszkolaki lubią, gdy muzyka towarzyszy im podczas różnorodnych zajęć i zabaw. Chętnie wtedy wyklaskują jej rytm, śpiewają, pląsają i tańczą w parach, a także spontanicznie improwizują ruch dający wyraz ich ekspresji. W tym dniu Żabki i Misie rozmawiały na temat różnych instrumentów, które rozpoznawały na ilustracjach. Dowiedziały się, że muzycy grając wspólnie na wielu instrumentach tworzą orkiestrę, np. symfoniczną, która daje koncerty w specjalnym miejscu zwanym filharmonią. Dzieci wiedziały, że każdy instrument, tak samo, jak ma swoją nazwę, ma też swój charakterystyczny dźwięk. Podczas zagadek słuchowych „Co to gra?”, rozpoznawały grający instrument perkusyjny, w tym także talerze, marakasy, drewienka i kastaniety. Uczestnicząc we wspólnych zabawach ze śpiewem, przedszkolaki tworzyły do piosenek akompaniament instrumentalny oraz ilustrowały je ruchem i gestami. Ciekawym zadaniem było zorganizowanie dziecięcej orkiestry, która grała z podziałem na sekcje instrumentalne. Zabawa ta dała im możliwość ćwiczenia poczucia rytmu i refleksu, a bezpośredni kontakt z instrumentem wyzwolił ich aktywność i wyobraźnię muzyczną. Żabki i Misie miały też okazję do wykazania się inwencją twórczą podczas projektowania „muzycznego dywanu”. Dzieci z dużą starannością zapełniały swoją kolorową nutkę dowolnymi wzorami i wkomponowywały ją na wspólnej przestrzeni „dywanu”. Ta „Muzyczna przygoda”, integrująca przedszkolaki z obydwu grup, dostarczyła im wielu wrażeń i pozytywnych doświadczeń, a zakończyła się wspólną wesołą fotografią.