Najważniejsze wydarzenia w historii przedszkola - UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA undefined

Najważniejsze wydarzenia w historii przedszkola - UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA

Na początku funkcjonowania strony internetowej warto przypomnieć kilka ważnych momentów w jego najnowszej historii.

Bez zwątpienia takim istotnym momentem była Uroczystość Nadania Imienia Magdaleny Zawady Przedszkolu nr 2 w Jeleśni, która odbyła się 18 czerwca 2009 roku.

MAGDALENA ZAWADA - PATRONKĄ PRZEDSZKOLA W JELEŚNI

Magdalena Zawada: z zawodu nauczycielka, a z potrzeby duszy poetka i malarka, należała do Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej Grupy Literackiej "Gronie" im. Emila Zegadłowicza. Otrzymała za swoją działalność literacką, pedagogiczną i społeczną - Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

"Jeleśnia właśnie taka była, jakby ją wiosna wymarzyła
dzielą ją rzeki, drogi wiodą, to na nich słonko odpoczywa
i na wierzchołkach jałowcowych, gdzie tylko blaski, tylko mity."

"Wiersz powinien być tak lekki jak puch, by mógł przeskoczyć z pokolenia na pokolenie, aby mógł być tak lekki, musi mieć swoją melodię" - Magdalena Zawada.
Uroczystość nadania imienia Przedszkolu nr 2 w Jeleśni odbyła się 18 czerwca 2009 r. przy słonecznej pogodzie. Promienie rozświetlały drewniany budynek placówki goszczący wielu znamienitych gości, co podkreśliła dyrektor przedszkola - Barbara Rodak. Obecna była najbliższa rodzina Magdaleny Zawady w osobach: jej córka - Maria Panuś, syn - Jerzy Zawada, wnuk - Paweł Panuś i prawnuczka.
Barbara Rodak w słowach skierowanych do zaproszonych gości: władz Gminy Jeleśnia, osób, które reprezentowały władze oświatowe, szkoły, przedszkola, Nadleśnictwo, Firmę Żywiec-Zdrój i Radę Rodziców podkreśliła ogrom wagi uroczystości. Zakreśliła postać Magdaleny Zawady. Urodziła się 11 grudnia 1914 r. w malowniczej Jeleśni u stóp Pilska. Wzrastając w cieniu świerków szumiących na stokach Pilska i Rysianki, chłonęła oczami dziecka piękno przyrody, wsłuchiwała się w pogódki, jakie długimi zimowymi wieczorami snuli starsi ludzie piękną góralską gwarą i wszystko to później utrwaliła w swojej twórczości. Już w Seminarium Nauczycielskim zadebiutowała jako poetka wierszem "Nad Morskie Oko" zamieszczonym w "Orlim locie" (1935).
Uczyła w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleśni. Ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie z tytułem magistra filologii polskiej. Po przejściu na emeryturę całkowicie poświęciła się twórczości pisarskiej i malarskiej. W jej twórczości dominowały motywy przyrody - beskidzkie potoki, doliny, grapy, jak sama mówiła "o każdej porze dnia i roku inne".
"Chwila zachwycenia przychodzi nagle - wówczas siadam i piszę, bez żadnego planu i sama dziwię się, że takie wiersze wychodzą mi spod pióra". Jej wiersze przedstawiające czarowny świat Beskidu Żywieckiego recytowały dzieci i młodzież na uroczystościach szkolnych. Tworzyła opowiadania, gawędy, utwory sceniczne, recenzje. Wydała 8 tomików wierszy. Jej twórczość chętnie drukowała prasa. Zmarła 15 lipca w 1996 roku.
Na uroczystości obecnych było wiele osób, które znały z autopsji M. Zawadę. W ciepłych słowach wspominała wizytator Małgorzata Dudys swoją nauczycielkę. "Sercem i duszą związana była z naszą Małą Ojczyzną. Tutaj w szkole nr 2 wspólnie z nauczycielką Marią Wójciak (uczyła geografii) organizowała wycieczki w góry. Budziła u nas wrażliwość na piękno otaczającej przyrody, przekazując umiłowanie do naszego języka ojczystego".
Nie kryjąc wzruszenia wspomina poetkę wnuk Paweł Panuś, pamiętający ją jako osobę otwartą na ludzi, niezwykle uczynną. W rozmowie ze mną opowiada o jej kontaktach z ludźmi, o udzielaniu porad i życzliwej pomocy. Pamięta, że pod jej kierunkiem i znaczną pomocą, kilka osób napisało prace magisterskie.
Odziedziczył po niej łatwość pisania - "lekkie pióro". Obecnie jest dziennikarzem sportowym w gazecie "Dziennik Polski" w Krakowie. Nie ukrywa, że jest szczęśliwy i dumny, że babcia została tak uhonorowana, a kolejne poko-lenia wyniosą z przedszkola pamięć o Magdalenie Zawadzie. Nauczycielka Maria Wójciak dzieliła się wspomnieniami z perspektywy długoletniej przyjaźni, zrodzonej więzi z poetką malarką.
Wiele radości dostarczyły dzieci z przedszkola, prezentując przygotowany program. Recytowane wiersze M. Zawady splecione z tańcami stanowiły część artystyczną uroczystości. Ważnym momentem było odsłonięcie tablicy "Przedszkole nr 2 im. Magdaleny Zawady" przez Przewodniczącego Rady Gminy Jeleśnia Tadeusza Brańkę, wójta Władysława Mizię oraz córkę i syna patronki. Zwieńczeniem uroczystości tak podniosłej i ważnej dla mieszkańców Jeleśni związanych emocjonalnie z poetką, były podziękowania i kwiaty.
Dyrektor Przedszkola nr 2 im. Magdaleny Zawady zwracając się do uczestników uroczystości stwierdziła:
"Dzisiaj spełnia się marzenie pani wizytator Małgorzaty Dudys, uczennicy Magdaleny Zawady o nadaniu imienia Magdaleny Zawady naszemu przedszkolu. To właśnie ona inspirowała nas do podjęcia tych działań i była naszym duchowym przewodnikiem. Mam satysfakcję, że z racji wykonywanej profesji uczestniczyłam w lekcji historii poświęconej zasłużonym ludziom Żywiecczyzny, żyjącym i działającym wśród nas. I jak tradycja nakazuje - zwieńczeniem uroczystości był tort i zdjęcia dokumentujące uroczystość nadania imienia Magdaleny Zawady.

Tekst i foto: B. Fryś-Dzikowska
Źródło: http://www.nsik.com.pl/index.php?t=of&_id=565