O PRACY ZAWODOWEJ RODZICÓW undefined

O PRACY ZAWODOWEJ RODZICÓW

Wiek przedszkolny cechuje żywiołowe zaciekawienie rzeczywistością, w której praca zawodowa rodziców zajmuje ważne miejsce. W okresie tym ujawniają się takie zalążki uzdolnień, które mogą w przyszłości stać się podstawą wyboru zawodu. Zdajemy sobie sprawę, że nie możemy w przedszkolu mówić o preorientacji zawodowej, jaka odnosi się do starszej młodzieży, jednak możemy od najwcześniejszych lat wpływać na świadomość dzieci i ich zachowanie się na podstawie obserwacji dorosłych, pracujących w różnych zawodach.
Program wychowania w przedszkolu wiele uwagi poświęca budzeniu zainteresowania pracą ludzką i techniką, kształtowaniu właściwego stosunku
do pracy dorosłych w najbliższym i dalszym środowisku.
Treści programowe ukierunkowują działania nauczyciela, który zmierza do tego, by każde zajęcie poszerzało wiedzę dziecka. Staramy się także, by wiedzę tę dzieci zdobywały w interesujących, aktywizujących je formach.
Jednym z przykładów pracy w omawianej dziedzinie jest zapraszanie do przedszkola rodziców pracujących w różnych zawodach. Na przykład
o pracy lekarza i pielęgniarki dzieci dowiedziały się podczas wizyty rodziców Bartusia.
Na wstępie dzieci przywitały gości, oglądały stroje, przyniesione akcesoria związane z wykonywaną pracą – oglądały wszystko, co je szczególni interesuje. Pytania zadawały indywidualnie, swobodnie. Gdy zaspokoiły pierwszą ciekawość, rozpoczęła się rozmowa kierowana. Wypowiadały się na temat swoich kontaktów z lekarzem pielęgniarką, a następnie oni sami opowiadali o swojej pracy.
Na zakończenie podziękowaliśmy gościom za przybycie i zaprezentowaliśmy wiersze, piosenki o zdrowiu i czystości. Na koniec wspólnie bawiliśmy się w kole.
Oprac. Małgorzata Wnuczek
09.12.2013