Pierwsza pomoc przedmedyczna w przedszkolu.

W szkole, w oddziałach przedszkolnych oraz w przedszkolu w grupach I i II gościliśmy ratowników medycznych. Podczas zajęć dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, gdy osoby dorosłe są nieobecne. Największe emocje wśród przedszkolaków wzbudził pokaz czynności resuscytacji wykonany na fantomie. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Dzieci pod okiem prowadzących samodzielnie wykazywały się znajomością udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytację na fantomach. Utrwalały numery alarmowe, jak również kolejność podejmowania działań podczas udzielania pomocy. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Dzieci również poznały numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się, w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy). Nasz pan ratownik zwrócił też uwagę, żeby dzieci właściwie przewożone były samochodem tzn. zawsze w foteliku i w mocno zapiętych pasach. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy. Dzięki takiemu spotkaniu dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Zajęcia w naszym przedszkolu były połączeniem zabawy z przekazaniem bardzo istotnej wiedzy, która może w przyszłości zaowocować uratowaniem życia. Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem i właśnie dlatego z tą tematyką należy oswajać już od najmłodszych lat.
Justyna Gorzałczany
Katarzyna Wójcik