Podsumowanie akcji "Zboża zjadamy, energię z nich mamy." undefined

Podsumowanie akcji "Zboża zjadamy, energię z nich mamy."

Publiczne Przedszkole w Raniżowie
Koordynator: Edyta Partyka
Dyrektor: Andrzej Sondej

Nasze przedszkole na przełomie października i listopada wzięło udział w jesiennym programie organizowanym przez Akadamię Zdrowego Przedszkolaka, pt. "Zboża zjadamy energię z nich mamy."
W programie uczestniczyli starszaki. Treści zostały podzielone i przeprowadzone w ramach czterech bloków.
Pierwszy blok "Co to są produkty zbożowe, jakie są rodzaje zbóż" spotkał się z wielkim zainteresowaniem wśród dzieci. Na początku dowiedzieliśmy się czym jest Piramida Żywienia oraz jakie produkty znajdują się na poszczególnych piętrach. Ponieważ uwielbiamy bajki z Ociupinką, Wieprzusiem, Raptusiem i ciocią Różą to posłuchaliśmy fragmentu opisującego piętra których ta akcja Akademii Zdrowego Przedszkolaka będzie dotyczyła. Następnie dowiedzieliśmy się skąd się bierze zboże i jakie są jego rodzaje (na podstawie naturalnych okazów ziaren). Z dokładnością kolorowaliśmy obrazki przedstawiające zboża.

Drugi blok "Jak powstaje chleb, płatki śniadaniowe i makaron?" zapoznał nas z drogą jaką musi przejść zboże, żeby powstał z niego chleb, jakie są rodzaje makaronów i płatków śniadaniowych. Dzięki bohaterom bajki pt. "Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Jak powstaje chleb" utrwaliliśmy wiedzę zdobytą na zajęciach. Po teorii nadszedł czas na degustację w przedszkolu różnych gatunków pieczywa. Następnie poznaliśmy historię powstania płatków zbożowych i omówiliśmy, które są zdrowe a których trzeba unikać. Tego dnia, każdy przedszkolak przyniósł płatki śniadaniowe jakie zjada w domu. Były w nich różne: czekoladowe kuleczki, kukurydziane z miodem ale nie zabrakło również płatków owsianych. Degustacja była udana. Kolejnego dnia omawialiśmy makarony na podstawie ich różnych rodzajów. Niektóre nazwy były dla nas trudne a inne doskonale znaliśmy. Później wybraliśmy się w "Kulinarną podróż do Włoch" z bohaterami Zwierzątek ze Zdrowego Zakątka. Podsumowaniem dnia było wykonanie makaronowych witek, jak również innych prac z makaronu.

Trzeci blok "Kasze, ryż i rośliny strączkowe" poświęcony został informacjom dlaczego warto jeść kaszę, gdzie uprawia się ryż i dlaczego rośliny strączkowe zajmują przedostatnie piętro piramidy. Dowiedzieliśmy się skąd się bierze kasza i jakie są jej rodzaje a na podstawie zmysłu dotyku i wzroku mogliśmy je porównać. Nie zabrakło również degustacji. Po wysłuchaniu bajki "Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Skąd pochodzi ryż" wiemy dlaczego ryż nie rośnie w Polsce. Wspaniałą zabawą było odróżnianie z różnych obrazków roślin strączkowych a nasza znajomość prawie wszystkich liter pomogła nam szybko zapamiętać wiersz "Groch" przy użyciu plansz z literami

Czwarty blok "Orzechy, nasiona i tłuszcze". Dzieci wzbogaciły wiedzę o olejach, maśle oraz dlaczego zamiast słodyczy i słonych przekąsek warto jeść orzechy czy pestki słonecznika. Rozpoczęliśmy od omówienia w jakich produktach są dobre tłuszcze. Następnie na podstawie bajki "Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – jak powstaje olej" oraz ilustracji wiemy już z czego robi się olej i umiemy wymienić jego rodzaje. Kolejnego dnia przyniesione przez dzieci zdrowe przekąski były zwieńczeniem całej akcji. Najpierw omówiliśmy wszystkie orzechy, pestki, ziarna i nasiona. Następnie degustowaliśmy a najbardziej smakowały pistacje i nasiona słonecznika.

Cykl zajęć zakończył Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Grup Przedszkolnych ZBOŻOWA MANDALA w którym zadaniem dzieci było wykonanie mandali przy użyciu różnych nasion ( ryżu, kaszy, makaronów, fasoli itp.)
Program m.in. miał za zadanie skupić się na zdobyciu wiedzy skąd mamy w sobie tyle energii. Wiadomości te uzyskaliśmy poprzez zabawę i doświadczanie. Tematy poruszane w ciągu tych czterech tygodni doskonale zapoznały przedszkolaków z zasadami zdrowego żywienia.

W czasie realizacji akcji "Zboża zjadamy energię z nich mamy" odbyliśmy także wycieczkę do młyna, gdzie dowiedzieliśmy się jak ze zboża powstaje mąka.

Dziękujemy rodzicom za włączenie się w propagowanie akcji i dostarczenie nam materiałów do zajęć po to, by dzieci mogły pracować na konkretach: widzieć, dotykać, smakować, wąchać. Dzięki takim działaniom nasze przedszkole promuje zdrowy styl życia.
Mamy nadzieję, że akcja ta będzie sygnałem dla rodziców do dalszego wdrażania zasad zdrowego żywienia w codziennym życiu :)

03.12.2013
Edyta Partyka