Pokaz udzielania pierwszej pomocy dla przedszkolaków z Lusławic. undefined

Pokaz udzielania pierwszej pomocy dla przedszkolaków z Lusławic.

Z reguły w przedszkolach do zapoznania się z udzielaniem pierwszej pomocy wdrażani są nauczyciele oraz pracownicy obsługi, rzadziej dzieci. Dzieci działają instynktownie: są otwarte i bezpośrednie – nie wykazują blokady i nie odczuwają strachu. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. W dniu 6 maja w przedszkolu w Lusławicach zorganizowano zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Udało się to dzięki współpracy Naczelnika Jednostki OSP w Zakliczynie Pana Łukasza Łacha , który wraz z przeszkolonymi w tym zakresie uczennicami klasy III SP w ramach projektu "Jestem Mały Wiem Więcej" zorganizowali pokaz pierwszej pomocy.
Pokaz miał charakter scenki sytuacyjnej, która prezentowała podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. w jaki sposób należy wezwać pogotowie ratunkowe, wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby dorosłej oraz jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Pokaz miał nie tylko nauczyć dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy ale również uświadomić jak ważna jest troska o drugiego człowieka.
Podczas tych zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze . Pod czujnym okiem Pana Łukasza- taty Martynki mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy m.in. wykonując zewnętrzny masaż serca na fantomie bądź na lalkach. Pan Łukasz był pod wrażeniem przygotowania i wiedzy, jaką posiadają przedszkolaki m.in. na temat wykonywania telefonów alarmowych. Na koniec dzieci obejrzały wóz strażacki i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie, niektóre przedszkolaki zadecydowały, że w przyszłości zostaną strażakami .
Odtąd dzieci będą pewne, że potrafią dać sobie radę, że należy udzielać pomocy, a w przyszłości nie będą popełniać błędów, do których skłonność mają dorośli. Wiedzą, że wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać o to, aby był spokojny. Następnie wezwać karetkę i opowiedzieć spokojnie dyspozytorowi o zdarzeniu, a także jak przeprowadzić resuscytację. Na tym właśnie polegały zajęcia z pierwszej pomocy, o której uczyły się dzieci z przedszkola w Lusławicach.
Tę niezwykle potrzebną i godną naśladowania inicjatywę można podsumować słowami J.W.Goethego " Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy"

Dziękujemy Zespołowi Ratowników: Łukaszowi Łachowi, Konradowi Jewulskiemu, Laurze Nosek, Gabrysi Łazarz i Madzi Forys za pokaz udzielania pierwszej pomocy.
07.05.2014
KRYSTYNA BIEL