"Polska w tańcu i piosence" - 11 listopada undefined

"Polska w tańcu i piosence" - 11 listopada

Przedszkolaki z grupy "Rybki" wraz z wychowawczynią p. Iwoną Kanas włączyły się w obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i na scenie Ośrodka Kultury w Miliczu, w dniu 11 listopada, wystąpiły z programem artystycznym "Polska w tańcu i piosence" autorstwa Filomeny Kucharskiej Rejman.
Ten podniosły wieczór, pełen historycznych uniesień, przedszkolaki "doprawiły" szczyptą dziecięcej radości wynikającej z możliwości obcowania z polską ludowością, z polską kulturą.
Program był tak skonstruowany, że każdej głosce słowa "POLSKA" został przypisany ludowy polski taniec bądź piosenka. I tak:
– P- to dostojny polonez,
– O- okrągłe jak oberek,
– L- ludowa piosenka "Czerwone jabłuszko",
– S- skoczny śląski "Grozik",
– K- to krakowiaczek wszystkim dobrze znany,
– A- jako pierwsza i najważniejsza litera w alfabecie, zapowiedziała "Mazurek Dąbrowskiego".
Każdej piosence i tańcowi towarzyszył specjalnie dobrany rekwizyt i zróżnicowany strój. Zawsze jednak odpowiadał on polskim barwom narodowym- bieli i czerwieni.
Ważnym elementem programu był aktywny udział publiczności podczas śpiewania znanych wszystkim piosenek ludowych, a pomagały w tym przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniczki patriotyczne.
Piękne wiersze, perfekcyjnie recytowane przez małych artystów, malowały wszystkim zgromadzonym gościom polskie krajobrazy, rozbudzały w nich uczucia patriotyczne, wzbudzały dumę z bycia Polakiem, a także skłaniały do refleksji.
W międzyczasie publiczność mogła wysłuchać tematu przewodniego z filmu "Polskie drogi" w wykonaniu Adrianny Marek i Filomeny Kucharskiej- Rejman, który nawiązywał swoim nastrojem do dróg polskiej historii, pełnej zawiłości, zakrętów ale i radości.
Publiczność nagrodziła występ przedszkolaków oraz wielką pracę p. Iwony Kanas owacjami na stojąco. Wielu zakręciła się łza w oku, wielu pojawił się uśmiech na twarzy, a słów zachwytu nie było końca.

Przedszkole Samorządowe w Miliczu