"POZNAJEMY ZAWODY" undefined
Pierwszy Dzień Jesieni

"POZNAJEMY ZAWODY"

Dzieci wnikliwie obserwują świat ludzi dorosłych i często chciałyby zostać tym, kim są ich rodzice, ludzie z najbliższego otoczenia, ludzie zauważani, podziwiani. Czasami jest to rola, jaką przyjmują podczas zabawy, kucharka, ekspedientka, fryzjer, piekarz. Warto pamiętać o tym, że nieważne jest to, czy to mały czy dorosły człowiek, każdy z nas jest inny. Każdy ma inne potrzeby, zainteresowania, talenty.
Omawiając w przedszkolu tematykę kompleksową "Kim będę, gdy dorosnę?" pragnęłyśmy uczulić nasze przedszkolaki na wagę i sens każdej ludzkiej pracy, by dzieci zrozumiały, że każda jest ważna, potrzebna, że należy szanować każdy zawód, bo z efektów pracy korzystamy wszyscy niemal w każdej sytuacji.

W naszym przedszkolu dzieci poznają różne zawody i dlatego w poniedziałek 29. 02. 2016 r. przedszkolaki odwiedziły przedszkolną kuchnię, pani kucharka opowiedziała dzieciom czym się zajmuje, jak wygląda strój roboczy kucharza oraz jakie przedmioty są potrzebne do pracy. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały elementy stroju kucharza, przedmioty potrzebne do pracy w kuchni. W trakcie spotkania pani kucharka udzielała odpowiedzi na pytania dzieci dotyczące pracy w kuchni i przygotowanych posiłków. Dzieci wspólnie z paniami nauczycielkami przygotowywały pyszną i zdrową sałatkę owocową oraz kolorowe koreczki.

We wtorek 01.03.2016 r. dzieci odwiedziły znajdujący się w pobliżu przedszkola salon fryzjerski oraz kosmetyczny. Celem wizyty było poznanie kunsztu fryzjerskiego, wyposażenia i funkcjonowania salonu. Przedszkolaki rozpoznawały i odgadywały pokazywane przez fryzjera przeróżne rekwizyty fryzjerskie oraz wyjaśniały do czego się je wykorzystuje. Interesującym tematem okazała się pogawędka na temat najnowszych fryzur oraz konieczności dbania o włosy. Dzieci skorzystały też z szybkiego uczesania przez Panią fryzjerkę. Dla większości dzieci, a zwłaszcza dziewczynek, praca fryzjera okazała się ciekawym zajęciem. Nie obyło się także ze strony Pani fryzjerki bez słodkiego upominku, którym obdarowała dzieci. W Zakładzie Kosmetycznym dowiedziały się o metodach dbania o swoje ciało, np. zdobienie paznokci.

Który mały chłopiec w dzieciństwie nie marzy o tym, aby zostać strażakiem? Duże, czerwone, błyszczące wozy, gnanie na sygnale, by w niebezpiecznych okolicznościach ratować ludzkie życie - to tylko namiastka tego, z czym na co dzień stykają się strażacy.
W środę 02.03.2016 r. dzieci poznawały zawód strażaka na podstawie wiersza "Pożar" W. Broniewskiego. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną dzięki której, dowiedziały się, że praca strażaków polega nie tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy poszkodowanym podczas powodzi i wypadków samochodowych. Na spacer wybraliśmy się do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, aby dzieci wiedziały gdzie znajduje się wóz strażacki. Na zakończenie dzieci wysłuchały opowiadania pt. "Jak Wojtek został strażakiem".

W czwartek 03.03.2016r. przedszkolaki udały się do sklepu PHU Perfekt, aby zobaczyć i bliżej poznać pracę zawodową zatrudnionych ludzi. W sklepie spożywczym i przemysłowym poznały podstawowe zasady wykonywania zakupów i obsługi klienta. Utrwaliły w bezpośredniej obserwacji pojęcia poznane na zajęciach w przedszkolu, np. waga, kasa. Dzieci zaobserwowały, że różne towary są poukładane w sklepie w specjalnych miejscach - słodycze, owoce, przetwory, napoje itd.

W piątek 04.03.2016 r. ramach zajęć dydaktycznych dzieci zapoznały się z pracą lekarza. W trakcie prezentacji zajęć dzieci mogły obejrzeć zdjęcia przedstawiające lekarza przy pracy oraz poznać narzędzia, którymi posługuje się podczas swojej pracy: stetoskop, termometr, szpatułka, strzykawka oraz ubranie lekarskie. Nasz spacer odbył się w okolicy przychodni zdrowia "Vita - med" oraz obejrzeliśmy bajkę pt. "Słoń Benjamin pediatra".
Wszystkie wycieczki i spotkania z ludźmi oraz zabawy w przedszkolu związane z tym tematem dostarczyły dzieciom dużo wrażeń i emocji.

Opracowała:Magdalena Tuszyńska

11.03.2016