Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas" undefined

Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas"

Samorządowe Przedszkole w Bielsku od roku szkolnego 2013/2014 przystąpił do realizacji Programu Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej "Czyste powietrze wokół nas".Program ma charakter profilaktyczny, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym jak też wychowawców, rodziców i opiekunów.

Jego głównym założeniem jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego, a w szczególności wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. Wzrost świadomości ludzi na temat szkodliwego działania dymu tytoniowego oraz restrykcyjne ograniczenia wprowadzone na drodze ustawodawczej spowodowały zmniejszenie stopnia społecznej akceptacji dla palenia tytoniu w miejscu pracy i miejscach publicznych. Zmiana w postrzeganiu palenia w obecności innych osób nie jest jednak tak widoczna w środowisku domowym, gdzie największa ekspozycja na dym tytoniowy ma miejsce w przypadku dzieci.

Program dostosowany jest do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci.

Cel podejmowanych działań:

-zwiększenie poziomu wiedzy nt. szkodliwości aktywnego i biernego palenia,
-wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy,
-zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Koordynatorką programu "Czyste powietrze wokół nas" w Samorządowym Przedszkolu w Bielsku jest pani mgr Joanna Rozkosz.

06.05.2014
Joanna Rozkosz