Projekt edukacyjny "Zdrowo jem, więcej wiem" undefined
Dzień Zdrowia

Projekt edukacyjny "Zdrowo jem, więcej wiem"

W pierwszej połowie roku szkolnego 2020/2021 dzieci z grupy "Krasnoludki" pod opieką wychowawcy Moniki Farbiś przystąpiły do realizacji projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Duda.
Głównym celem projektu jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.
Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

W ramach realizacji projektu zrealizowane zostały następujące zadania:
1. Zajęcie : Poznajemy warzywa i owoce.
2. Konkurs: Najlepszy rysunek "Jem owoce i warzywa!"
3. Zajęcie: Cukier? Nie, dziękuję!
4. Konkurs: Reklama zdrowych słodyczy
5. Dzielimy się wiedzą: Kolorowy talerz.

W trakcie realizacji projektu dzieci dostrzegły że, owoce i warzywa mają tak wielką wartość odżywczą, że nie można ich pominąć w codziennej diecie. Zawierają składniki odżywcze i substancje o działaniu leczniczym, dlatego ich jedzenie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom, a nawet ich leczenia. Przyjmuje się, że codziennie powinniśmy zjadać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców (3 porcje warzyw, 2 porcje owoców). Uświadomiły sobie również, że jedzenie słodyczy prowadzi do otyłości i wywołuje wiele chorób. Zrozumiały konieczności ograniczenia cukru i słodyczy w diecie.
Wiedzą zdobytą w wyniku realizacji projektu dzieci podzieliły się ze społecznością przedszkolną a także rodzicami. Wykonały ulotki, w których przekazały najważniejsze informacje dotyczące owoców i warzyw oraz
szkodliwości cukru.
07.01.2021