Przedszkolaki z wizytą w Pałacu w Brzeźnie  undefined

Przedszkolaki z wizytą w Pałacu w Brzeźnie

Dzięki uprzejmości Państwa Marty i Henryka Runowskich właścicieli Pałacu w Brzeźnie dnia 17.06.2019r. przedszkolaki z Goworowa miały okazję zwiedzić ten piękny zabytek. Pałac został wybudowany ok. 1900 r. wg projektu L. Marconiego. "Jest to budowla klasycystyczna, stylem nawiązująca do architektury doby stanisławowskiej. Wystrój wnętrz to klasycystyczne sztukaterie i stolarka". Budowla i okoliczne grunty do 1945 r. należały do rodziny Marchwickich. Od 2006 r. i przez kolejne lata nowi właściciele przeprowadzili remont zabytku i odnowili park. Pałac cieszy się niezwykłą precyzją i starannością wykończenia kojarzoną z twórczością architekta. Nasze przedszkolaki ze skupieniem i powagą słuchały ciekawostek o budowli, która przetrwała lata wojny. Widziały ponad stuletnie książki, maszynę do pisania, obrazy, portrety, zabytkowe zegary oraz mogły posłuchać płyty z gramofonu. Poprzez podejmowanie takich działań dzieci poznawały miejsca pamięci narodowej, uczyły się historii a także wzmacniały postawę patriotyczną. Nasi milusińscy mieli również okazję zwiedzić okalający park. Piękna pogoda zachęcała najmłodszych do zabawy na łonie natury. Takie wspólne zabawy uczą, jak współgrać z przyrodą. Dzieci uczestniczyły również w sadzeniu drzewa w parku na terenie Pałacu. Jest to drzewo upamiętniające wizytę naszych przedszkolaków, a za kilkanaście lat będzie wyjątkowe wspomnienie. Na koniec czekała na nich wielka uczta w postaci słodkiego poczęstunku przygotowana przez właścicieli Pałacu wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich w Brzeźnie. Serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie, za przekazanie cennej wiedzy dzieciom oraz za możliwość zwiedzenia pięknego zabytku jakim jest Pałac w Brzeźnie.

Zdjęcia: Anna Brejnak
Urszula Kordasz