PRZEDSZKOLE PAMIĘTA  undefined
Wszystkich Świętych

PRZEDSZKOLE PAMIĘTA

Zbliżający się listopad jest czasem, w którym w szczególny sposób wspominamy swoich bliskich, którzy od nas odeszli. Nadchodzące Święto Zmarłych przypomina nam również o uczczeniu pamięci zmarłych, którzy zapisali się na kartach historii zarówno ogólnonarodowej, jak i lokalnej. Ważne jest, aby tradycję związaną z upamiętnianiem i okazywaniem szacunku zmarłym kultywować oraz przekazywać następnym pokoleniom. Dlatego też w ubiegły piątek Przedszkolaki wraz z Paniami wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej ,,Szkoła pamięta’’. Akcja ta w szczególny sposób upamiętnia 80 rocznice wybuchu II wojny światowej, jak również 75 rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. Dlatego też Przedszkolaki i ich Panie zapaliły znicz pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy i Działaczy Podziemia Niepodległościowego. Następnie odwiedziły Cmentarz Parafialny, na którym zapaliły znicze na grobie ofiar, które zginęły na terenie Kantorowic 11 sierpnia 1954 roku od wybuchu bomby z czasów II wojny światowej. Przedszkolaki uporządkowały również groby Żołnierzy poległych na terenie Lewina Brzeskiego i zapaliły na nich znicze. Wizyta na cmentarzu pozwoliła również na odwiedzenie grobów naszych najbliższych. Dzieci miały możliwość zapalenia znicza na grobach swoich bliskich, jak również osób bliskich naszemu przedszkolu i wielu innych osób znaczących pod względem sentymentalnym a także historycznym dla naszej społeczności lokalnej. Dla zmarłych spoczywających w różnych miejscach świata a także dla tych, którzy nie posiadają swojego grobu Przedszkolaki zapaliły symboliczny znicz pod kamiennym krzyżem znajdującym się na terenie Cmentarza Parafialnego.
Małgorzata Greniuch