PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH  undefined
Nowy Rok

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Miniony tydzień był w naszym przedszkolu okresem przygotowań do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przez ten okres dzieci poznawały zwyczaje związane z tym świętem, charakterystyczne dla naszego kraju, naszej rodzimej kultury.
Jednym z wielkanocnych zwyczajów jest przygotowanie koszyka wielkanocnego. Dzieci rozpoznawały pokarmy, które powinny znaleźć się w koszyku, oraz zapoznały się z symbolami, które kryją się w produktach, znajdujących się w naszych koszykach ze święconką. Przedszkolaki poznały także inny zwyczaj wielkanocny, szczególnie lubiany przez dzieci - "śmigus - dyngus" - zwyczaj polewania się wodą na szczęście i pomyślność w życiu. Rozmawialiśmy o tym, jak najlepiej kultywować tę tradycję - symbolicznie, nie robiąc nikomu krzywdy, bawiąc się przy tym jak najlepiej.
W celu udekorowania przedszkolnych sal i szatni, dzieci własnoręcznie wykonały kolorowe ozdoby wielkanocne. Pojawiły się piękne pisanki, wielkanocne koszyki, zające, baranki, kurczaczki, a na parapetach zagościły kury i koguty, pilnujące kolorowych jajeczek. Dzieci pracowały bardzo skrupulatnie, każde wkładając w swoje prace wiele serca i wysiłku.
Sialiśmy także owies i rzeżuchę do naszych wielkanocnych stoików i dbaliśmy o to, wyrosły nam jak najpiękniej.
Czytaliśmy także wiele ciekawych opowiadań, związanych z tradycjami nadchodzących świąt. Grupę "Jeżyki" odwiedziła Pani Elżbieta Hinc z Gminnej Biblioteki Publicznej i przeczytała opowiadanie "Wielkanocne zwyczaje". Pani Ela przyniosła ze sobą także tajemniczy list od Zajączka - który przygotował dla nich niespodziankę. Zgodnie ze wskazówkami dzieci szukały tajemniczego prezentu ukrytego w sali. Znalazły kosz, w którym dla każdego Zajączek przygotował słodki poczęstunek.
Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycje ludowe i świat przyrody splatają się w jedno. Warto z dziećmi obserwować te przemiany, warto pamiętać i kontynuować te tradycje w swoich rodzinach, w przedszkolu i w szkole. Głównie dlatego, gdyż przemawiają do dziecięcej wyobraźni. Kontakty z obyczajami i tradycją trzeba zaszczepiać i pielęgnować, a dzieci z pewnością w przyszłości przeniosą je do własnych domów.

30.03.2015
Jolanta Zawadzka