Skrzaty i Misie obchodziły Światowy Dzień Ziemi undefined

Skrzaty i Misie obchodziły Światowy Dzień Ziemi

Tydzień od 16 do 20 kwietnia Skrzatom i Misiom z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku upłynął pod znakiem ekologii, bowiem obydwie grupy realizowały tematykę dotyczącą ochrony środowiska przyrodniczego. Podczas zajęć i zabaw dzieci wzbogacały i utrwalały wiedzę na temat ekologii i szukały sposobów, jak mogą zadbać o naszą planetę, bo znają już niebezpieczeństwa zagrażające Ziemi ze strony człowieka. Podsumowaniem grupowych działań i aktywności było spotkanie Skrzatów i Misiów na obchodach Światowego Dnia Ziemi, które odbyło się dnia 20 kwietnia na terenie ogródka przedszkolnego. W plenerowym kolorycie rozkwitającej przyrody dzieci mogły dostrzec piękno otoczenia i uświadamiając sobie konieczność jego ochrony, kształtowały postawy proekologiczne. Oglądając obrazy Ziemi, wypowiadały się, co powoduje, że nasz planeta jest smutna i zatroskana, a jakie zachowania sprawiają, że staje się ona uśmiechnięta i szczęśliwa? Potem, wykorzystując chustę animacyjną, Skrzaty i Misie wspólnie bawiły się w zabawy o tematyce ekologicznej: "Spokojne i wzburzone morze", "Pod parasolem tęczy", "Wiatr i huragan" itp. Ciekawą okazała się dla przedszkolaków zabawa sprawnościowa podczas której, najpierw królowa, a potem król przyrody, mieli za zadanie ochronić zwierzęta - pluszaki przed niebezpieczeństwem. Kulminacyjnym elementem obchodów było wybranie na terenie ogródka jednego z rosnących tu krzewów, który symbolizując całą przyrodę, ozdobiony został przez dzieci kolorowymi paskami zielonej i żółtej bibuły. Przy nim Skrzaty i Misie składały przyrzeczenie, że będą: "chronić przyrodę, oszczędzać wodę, dokarmiać ptaki, dbać o zwierzaki, kwiaty hodować, drzewa szanować, Ziemię ratować, nigdy nie śmiecić i uczyć tego wszystkie inne dzieci".

22.04.2018
Ewa Chylińska