ŚLADAMI PANI WIOSNY undefined

ŚLADAMI PANI WIOSNY

Nasi mali EKO ODKYWCY chętnie poznają tajemnice przemian zachodzacych w przyrodzie w róznych porach roku. w związku z nadejściem wiosny spacerowalismy po okolicy w poszukiwaniu oznak wiosny. Już w ogrodzie przedszkolnym znaliźliśmy piekne bazie wokół, któych krążyły ruchliwe pszczoły, kwitnącą leszczynę i pąpiące krzewy i drzewa. W terenie odkryliśmypierwsze wiosenne kwiaty- krokusy, tulipany, przebisniegi, przylaszczki, zawilce.
W pierwszy dzień wiosny przegonilismy zimę- Marzannę. Po upływie kilunastu dni sprawdzilismy, co zmieniło się w przyrodzie. Doskonałą formą obserwacji rozwoju roślin dają corocznie hodowle prowadzone w przedszkolnym warzywniku i na parapetach okiennych. Dzieci obserwują rozwój roślin od nasionka az do wydania owoców. Przedszkolaki pielegnują warzywa, a gdy urosną, próbują jak smakują na kanapkach, w surówkach i w zupie. Jako pedagodzy wiemy, że zrozumienie mechanizmów rządzacych naturą jest kluczem do odpowieniego podejścia do przyrody i jej zasobów, dlatego i w tym roku w naszym warzywniku wyrośnie rzodkiewka, ziemniaki, cukinia, pietruszka, cebulka i inne warzywa. Oprócz warzyw sezonowych na naszej działce posadziliśmy czarne porzeczki, maliny i winogrona.
24.04.2016
Wieslawa Dudek