Śniadanie Wielkanocne w Węgrowskim Ośrodku Kultury!

27 marca w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyło się widowisko obrzędowe
pt. "Śniadanie Wielkanocne", w którym mieliśmy okazję uczestniczyć. Przedstawienie ukazało podlaskie zwyczaje i tradycje związane ze świętami wielkanocnymi, o których staropolską gwarą opowiedział nam Zespół „Węgrowianie”, zasiadający przy świątecznym stole.

Zespół Ludowy przekazał Dzieciom takie zwyczaje jak strojenie palm wielkanocnych oraz wierzenie w ich magiczną moc. Miały one chronić przed chorobami i zapewnić dobre plony. Na wsi podlaskiej chłopcy i dziewczęta uderzali się brzozowymi gałązkami i wołali:
„ Palma bije, nie zabije,
kości nie połamie…”

Najważniejszym momentem obchodów Świąt Wielkanocnych jest rezurekcja, Msza Święta. Na Podlasiu w drodze powrotnej z kościoła odbywały się wyścigi furmanek . Wierzyło się, że gospodarzowi, który pierwszy wróci z rezurekcji, szybko i bujnie wzejdzie zboże i wyda obfite plony.
Aktorzy pokazali również piękne pisanki, które wkłada się do koszyczków i święci wraz z innymi pokarmami oraz dobrze znany Dzieciom zwyczaj "Śmigus - Dyngus" . Chłopcy polewają dziewczęta wodą, gonią ,bawią się. Jest to miły zwyczaj, jeśli zachowa się umiar w oblewaniu wodą:)
Zespół Ludowy „Węgrowianie” w piękny sposób przekazał nam tradycję związane ze Świętami Wielkanocnymi- jako nasze dziedzictwo kulturowe.

Z przyjemnością zobaczyliśmy znajome twarze na scenie: Dziadka Filipka Marchelewicza oraz Babcię Piotrusia Dziubka, w roli aktórów.

Chcemy bardzo serdecznie podziękować Pani dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury w Węgrowie za zaproszenie oraz Zespołowi „Węgrowianie” za piękne widowisko obrzędowe.
Dzieci z Grupy Kotki Psotki po powrocie do przedszkola postanowiły zrobić palmy wielkanocne, zgodnie z naszym zwyczajem;)

wpis edytowano 2015-03-31, 11:28