Sówki eksperymentowały z cieczą nienewtonowską undefined

Sówki eksperymentowały z cieczą nienewtonowską

Dnia 5 stycznia br. Sówki z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku eksperymentowały. Najpierw zajęły się przygotowaniem masy - połączyły odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej z wodą i dokładnie wszystko wymieszały. W ten sposób stworzyły ciecz nienewtonowską i w trakcie samodzielnych działań, odkrywały jej właściwości. Maluszki przelewały ciecz z miski do pojemniczków, robiły bąbelki za pomocą słomek, dmuchały na jej powierzchnię wytwarzając fale i uderzały w taflę płynu. Miłych wrażeń dostarczyło dzieciom ugniatanie masy, dzięki czemu rozwijały sprawność manualną swoich małych rączek. W podsumowaniu zabaw maluszki stwierdziły, że ciecz nienewtonowska to magiczna i zagadkowa substancja - jest twarda dopóki nasze dłonie się poruszają, lecz kiedy tylko przestaniemy ją ściskać, rozpłynie się i przecieknie między palcami. Manipulowanie płynem dostarczyło dzieciom mnóstwo radości i okazało się świetnym połączeniem nauki i zabawy.
20.01.2018
Ewa Chylińska