SPACER PO LESIE GRUPY III undefined

SPACER PO LESIE GRUPY III

W październiku nauczycielki grupy III zorganizowały wycieczkę do pobliskiego lasu "Na Stadionie". Celem wspólnej wyprawy było odkrywanie piękna środowiska przyrodniczego , rozwijanie postawy badawczej , przebywanie i działanie w świecie przyrody , rozbudzanie poczucia przynależności do grupy rówieśniczej oraz wdrażanie do czynnego wypoczynku.
Przed wyjazdem rozmawiałyśmy z dziećmi " Jak powinnyśmy się zachować w lesie , żeby na nas nie skarżyła się przyroda?"
Las , w którym byliśmy, to las mieszany. Dzieci widziały tam drzewa iglaste i liściaste , takie jak : sosny , świerki , brzozy , dęby , klony , buki. Powietrze pachniało grzybami . Zielone mchy ozdobione były pięknymi , czerwonymi muchomorami w białe kropki . Gdy dzieci były cicho słyszały dzięcioły i śpiew ptaków.
Mogliśmy się przytulać do drzewa , zobaczyć i dotknąć korę drzew. Dzieci przykładały do kory kartkę papieru i kredkami świecowymi malowały po papierze , na którym można było rozpoznać powierzchniową strukturę kory. Dzieci rozwiązywały zagadki przyrodnicze , na które
w błyskawiczny sposób udzielały odpowiedzi.
Spacerując po lesie zbieraliśmy okazy natury : szyszki , ciekawie powyginane gałązki , jarzębinę , kolorowe liście , źdźbła traw , korę… Na zajęciach w przedszkolu będą to mogły wykorzystać do wykonania prac plastycznych oraz umieścić
w kąciku przyrody.
Nie zabrakło również wspólnych pląsów , zabaw
i śpiewu ( robiliśmy to półgłosem).
Podsumowaniem wycieczki były swobodne wypowiedzi : " Co zdziwiło , co ucieszyło , co się podobało , co było trudne , czego się dowiedzieli?". Ułożyliśmy również zasady obowiązujące przyjaciół przyrody.

Mgr Małgorzata Stańczyk
03.11.2012